Biće problema u slučaju Beroš? Evropski tužioci tvrde jedno, hrvatski drugo

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Printskrin: Youtube/HRT OTVORENO

Službenici USKOK-a juče ujutru su s nalozima za pretres došli na adresu ministra zdravstva Vilija Beroša. USKOK je nakon toga saopštio da su u Zagrebu i Skradinu u toku hapšenja i sprovođenje hitnih dokaznih radnji u odnosu na više osoba, od kojih je jedan visoki državni funkcioner, a za koje se sumnja da su počinile koruptivna krivična dela. Evropski tužioci tražili da im se ustupi slučaj, a hrvatsko državno tužilaštvo zahteva da ono vodi slučaj.

Tužilaštvo navodi da su hapšenja i sprovođenje hitnih dokaznih radni rezultat posla koji je prethodno obavio USKOK.

Prema pisanju medija, službenici PNUSKOK-a nisu došli samo u Beroševu kuću, već i na adrese nekoliko nekoliko visokopozicioniranih lekara. Kako navode, radi se o nabavkama dualnih mikroskopa za neurohirurgiju koji su, navodno, preplaćeni te da je među uhapšenima načelnik Klinike za neurohirurgiju KB "Sestara milosrdnica" Krešimir Rotim.

USKOK je naveo da će nakon ispitivanja osumnjičenih doneti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravovremeno obavestiti javnost.

Iz Vlade je javljeno da je premijer Andrej Plenković razrešio Vilija Beroša s ministarske dužnosti. Odredio je dr. Irenu Hrstić kao državnu sekretarku koja upravlja Ministarstvom zdravstva do stupanja na dužnost novog ministra.

Evropska kancelarija javnog tužioca (EPPO) istražuje slučaj u kojem su osumnjičeni bivši ministar zdravstva Vili Beroš, načelnik KBC-a "Sestre Milosrdnice" Krešimir Rotim, upravnik dečje bolnice u Klaićevoj Goran Roić, preduzetnik Saša Pozder, Hrvoje Petrač i njegova dva sina, te Tomo Pavić iz HZZO-a u Krapini.

Prema neslužbenim informacijama koje je objavio RTL, EPPO je došao do ključnih dokaza u vidu prepiski i glasovnih poruka između Pozdera i Petrača, što je istražiteljima omogućilo povezivanje osumnjičenih s koruptivnim aktivnostima.

Kancelarija EPPO u Zagrebu pokrenula je istragu protiv osam fizičkih lica, uključujući i ministra zdravstva i odgovorne osobe dve zagrebačke bolničke ustanove, te dve pravne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivična dela primanja i davanja mita, zloupotrebe položaja i ovlašćenja, te pranja novca, objavljeno je iz EPPO-a.

"U sva tri slučaja, postoji osnovana sumnja da je ministar zdravstva, u zamenu za primljeni mito, izdavao odobrenja za nabavku ovih operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cenama, te osigurao sredstva za finansiranje javne nabavke", navodi se, među ostalim, u saopštenju EPPO.

Istovremeno, USKOK je do svojih saznanja o ovom slučaju došao zahvaljujući svedoku koji je lično kontaktirao istražitelje i pružio informacije o mitu.

Ipak, državno tužilaštvo Hrvatske (DORH) na stvaro gleda nešto drugačije.

"Pregledom zapisnika i evidencija DORH-a utvrđeno je da od strane EPPO-a nije primljeno obaveštenje iz kog bi proizlazilo da EPPO u radu ima predmet koji bi se odnosio na postupanje USKOK-a pa je stoga, a imajući u vidu načelo lojalne saradnje propisano člank 5. Uredbe Veća (EU) 2017/1939 od 12. oktobra 2017. o sprovođenju pojačanje saradnje u vezi s osnivanjem EPPO-a, DORH žurno, danas oko 11 sati, zatražilo dostavljanje izveštaja i celovitog spisa predmeta radi daljnjeg postupanja u predmetu USKOK-a", navodi se u saopštenju DORH-a.