Još jednog kontroverznog biznismena povezuju sa Berošem: Oteo sina generala, pomagao Gotovini u bekstvu?
Kancelarija evropskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući i sada već bivšeg ministra zdravlja Hrvatske Vilija Beroša, i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice i dva pravna lica zbog sumnje na korupciju u javnoj nabavci. EPPO je saopštio da je istraga pokrenuta zbog sumnje na primanje i davanje mita, zloupotrebe položaja i ovlašćenja i pranja novca.
Hrvatski mediji pišu da je preduzetnik Hrvoje Petrač navodno na čelu zločinačkog udruženja u aferi nabavke skupih medicinskih aparata.
Tužilaštvo sumnja da je prvoosumnjičeni kao vođa zločinačkog udruženja, od juna 2022. do novembra 2024, povezao u zajedničko delovanje četvoro drugih članova zločinačkog udruženja radi pribavljanja imovinske koristi za dva privredna društva u kojima su osumnjičeni bili odgovorne osobe i stvarni šefovi poslovanja.
Prema pisanju medija Hrvoje Petrač nije među uhapšenima jer se ne nalazi u Hrvatskoj.
Večernji piše da su osumnjičeni i njegovi sinovi Nikola Petrač i Novica Petrač. Oni se dovode u vezu da su bili partneri Saše Pozdera, koji je, kako se sumnja, nabavljao uređaje.
Hrvoje Petrač hrvatskoj javnosti je poznat kao osuđenik za otmicu sina generala Vladimira Zagorca i krunski svedok u tzv. aferi dragulji.
Petrača su uhapsili u avgustu 2005. Sumnjalo se i da je pomagao u bekstvu Ante Gotovine, a bio je tada i nepravosnažno osuđen za otmicu sina generala Zagorca. U februaru 2004. Petrač je osumnjičen kao organizator otmice tada maloletnoga sina Zagorca.
Petrač je prvo pobegao u Izrael i tamo se skrivao dve godine, piše Dnevnik. Petrača je u Grčkoj otkrio falsifikovani hrvatski pasoš na ime Vlado Prelčec, za koji se sumnjalo da je jedan od devetstotinjak ukradenih iz hrvatskog konzulata u Mostaru 1999. Pasoše je izradio Zagrepčanin kojem je u stanu policija našla mašinu za štampanje pasoša.
Na ponovljenom suđenju Petrač je osuđen na šest godina zatvora. Iz zatvora je pušten 2011.
Hrvoje Petrač na sudu je optužio bivšeg prijatelja Vladimira Zagorca da je ukrao 5 miliona dolara vredne dragulje koji su bili namenjeni naoružanju Hrvatske. Zagorec, tada još general, uhapšen je u Austriji i izručen Hrvatskoj. Bivši prijatelj Petrač na suđenju je bio krunski svedok.
Zagorec je osuđen na 7 godina zatvora, državi je morao da vrati 5 miliona dolara. Zbog presude Vladimir Zagorec ostao je bez svih odlikovanja, a kasnije i bez generalskog čina.
Međutim, on nije sedeo skrštenih ruku, nego je od Hrvoja Petrača i Ivana Ice Matekovića tražio 5.737.500 kuna naknade za otkupninu koju je isplatio otmičarima sina, pisao je ranije Jutarnji list.
Prema portalu Biografije.com, Petrač je rođen 1955. u Slavonskom Brodu, ali je njegova porodica iz Zagorja. Završio je Ekonomski fakultet u Zagrebu, a pre raspada Jugoslavije radio je u Ferimportu, bio je šef predstavništva Volkswagena za Jugoslaviju…
Kada je uveden hrvatski dinar, učestvovao je u zameni jugoslovenskih dinara za nemačke marke. U Hrvatskoj je bio zastupnik za Volvo i Ducati i za kafu Lavazza. Ušao je i u biznis s osiguranjem, prodajom automobila preko firme Petrač leasing. Bavio se ugostiteljstvom, imao je lanac kafića Downtown i restoran Cantinetta u samom centru Zagreba. Petrač je u Zagrebu, između ostalog, otvorio Kaptol banku zajedno s Dejanom Košutićem, unukom Franje Tuđmana.
Nakon izlaska iz zatvora malo se toga zna o njemu. Vlasnik je vinogradarskog poseda od 10 hektara na Hršak-Bregu iznad Krapinskih toplica, a ima i vinariju u kojoj proizvodi Petrač vina.
Nakon što je njegovo ime počelo da se pominje u medijima nakon hapšenja Beroša, Petrač se oglasio za Jutarnji.
"Ovo je sve suludo, ma nemam ništa da kažem, jer sam i ja za sve saznao iz novina. Ma ne, nemam nikakvu izjavu. Doviđenja. Čujemo se!", rekao je u kratkom razgovoru Petrač Jutarnji. Kako navodi list, Petrač je na a pitanje gde se trenutno nalazi i da li je tačno da su uhapšena i dvojica njegovih sinova, prekinuo vezu.
(Telegraf.rs)