Teško stanje devojke kojoj je pozlilo kod stomatologa u Sarajevu: Stvorio se hematom, moguća operacija

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Pixabay

U Sarajevu se odvila velika drama nakon što se desio slučaj sličan kao s preminulom tinejdžerkom Džejlom Drapić.

Prijava je stigla u MUP KS za jednu stomatološku ordinaciju, ali ovaj put to nije bilo kobno.

Naime, anestetik je ušao u krv i izazvao reakciju.

Kantonalna inspekcija hitno je obavila nadzor i utvrdila da je stomatolog koristio anestetike koji nisu imali odobrenje nadležnih tela.

"Vezano za jučerašnji članak oko stomatološke ordinacije. Pacijent je moja kćerka inicijali A.L. rođena 1996. Ja sam izvršila prijavu kod inspekcijskih organa. Pacijentkinja je odmah po vađenju zuba u navedenoj ordinaciji hitno primljena na CUM i još se nalazi na lečenju. Nestručno vađenje zuba i pogrešna anestezija prouzrokovali su otok vratnog dela i gušenje. Stvorio se hematom koji doktori prate na trenutno Maksilofacijalnom odeljenju KCUS. Ako se hematom ne razbije lekovima biće potreban operativni zahvat", izjavila je porodica devojke za portal Crna-Hronika.

"Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo juče je, 13. novembra, telefonskim putem primila prijavu kojom je zatražen inspekcijski nadzor nad radom stomatološke ordinacije, a koja bi se mogla dovesti u vezu sa novinarskim upitima. Inspekcijski nadzor iz nadležnosti zdravstvene i farmaceutske inspekcije izvršen je odmah po dobijanju prijave i u postupku istog, između ostalog, zatečeni su lekovi iz grupe anestetika bez porekla i odobrenja za stavljanje leka u promet, zbog čega su inspektori odmah izdali zabranu njihove dalje upotrebe."

"Radi utvrđenih nepravilnosti inspektori će prema subjektu nadzora d‌elovati izdavanjem upravnih mera i izricanjem propisanih novčanih sankcija. Informacija o utvrđenom činjeničnom stanju dostavljena je i Agenciji za lekove i medicinska sredstva BiH na dalje, nadležno postupanje", navodi se.

Lekovi koji se nalaze u prometu moraju imati dozvolu Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH, s izuzetkom da se može prometovati lekom koji nema dozvolu Agencije ako se nabavlja u slučajevima interventnog uvoza. Za lekove koji nemaju dozvolu, a nabavljaju se interventnim uvozom, dozvolu izdaje Federalno ministarstvo zdravstva, a što je svakako pod kontrolom Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH.

"U cilju zaštite zdravlja građana i suzbijanja ilegalnog prometa lekova Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo putem Inspektorata sanitarne, zdravstvene, farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu u narednom periodu planira pojačane inspekcijske nadzore u stomatološkim ordinacijama na području Kantona Sarajevo, a radi kontrole lekova koji se primenjuju prilikom pružanja stomatoloških usluga."

"Dakle, kontrolama će se utvrđivati da li se u stomatološkim ordinacijama koriste lekovi koji imaju dozvolu Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH ili oni koji imaju dozvolu Federalnog ministarstva zdravstva za interventni uvoz, uz razmenu informacija sa Agencijom za lekove i medicinska sredstva BiH", potvrđeno je iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo.

(Telegraf.rs)