Crna Gora danas i sutra obeležava Njegošev dan
Crna Gora danas i sutra obeležava Njegošev dan, kao državni praznik i dan kulture u spomen jednog od najznačajnijih srpskih pesnika i vladara Crne Gore - Petra Petrovića Njegoša. Njegoš je bio filozof, književnik, vladika i vladar. Rođen je na današnji dan 1813. na Njegušima.
Kao državnik postavio je temelje moderne crnogorske države, ustanovio izvršnu vlast i Senat, organizovao sudove, uveo poreze. Za vreme njegove vladavine osnovana je prva štamparija na Cetinju 1834. i podignuta prva škola.
Zalagao se za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba i bio je spreman da se odrekne svojih svjtovnih vlasti zarad ujedinjenja sa Srbijom.
Njegoš je poštovan kao pesnik i filozof, a najpoznatiji je po svojoj epskoj poemi Gorski vijenac, koja se smatra za remek-delo srpske i južnoslovenske književnosti. Druga njegova važna dela su Luča mikrokozma, Ogledalo srpsko i Lažni car Šćepan Mali. Kao izraziti srpski rodoljub, Njegoš u svojim književnim radovima skoro 200 puta spominje Srbe i Srpstvo.
Umro je 31. oktobra 1851.
Sahranjen je u maloj kapeli na Lovćenu, koju su srušili Austrougari u Prvom svetskom ratu. Njegovi ostaci su premešteni u Cetinjski manastir, a potom u obnovljenu kapelu 1925. godine. Kapela je uz podršku jugoslovenske vlade 1974. zamenjena Meštrovićevim mauzolejom.
Deo aktuelne crnogorske vlasti zalaže se za obnavljanje kapele u kojoj je Njegoš počivao od 1925.
Petar II Petrović Njegoš je na nivou Mitropolije Crnogorsko-primorske kanonizovan, i uveden u red svetitelja kao Sveti Mitropolit Petar Drugi Lovćenski Tajnovidac i praznuje se 19. maja.
Njegošev dan se u Crnoj Gori obeležava 13. i 14. novembra i ti dani su neradni.
Povodom Njegoševog dana Mitropolija crnogorsko primorska je u ponedeljak uveče u Cetinjskom manastiru održala književno veče u saradnji sa Književnim društvom Njegoš.
Episkop Pajsije je u svom obraćanju ukazao da od vremena Njegoša do danas desilo mnogo promena i na političkom i nacionalnom i uopšte društvenom nivou, ali ipak, kako je naveo, "lik Petra Drugog Petrovića Njegoša, Lovćenskog Tajnovidca, ostaje jednako blizak, kao i njegovo književno delo".
(Telegraf.rs/Tanjug)