Balkanski kartel imao lažni WhatsApp za šverc kokaina: Kako je razbucana najveća krimi-grupa sa ovih prostora?

Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Pixabay/HeikoAL

Pripadnici Balkanskog narko-kartela razvili su sopstvenu šifrovanu aplikaciju za slanje poruka, koja je spolja izgledala kao “WhatsApp” (FakeWhatsApp), i svojim “vojnicima” obezbeđivali telefone sa tom aplikacijom kako bi tajno dogovarali krijumčarenje kokaina i druge nezakonite poslove.

Do tih saznanja strane bezbednosne službe došle su tokom akcije sprovedene u oktobru 2023. godine, kada je uhapšen deo kriminalne grupe koju predvodi hrvatski narko bos Nenad Petrak.

Savezna kriminalistička policija Nemačke (BKA) je pre pet dana, u saradnji sa hrvatskim vlastima, sprovela hapšenja širom Nemačke i Hrvatske, u nastavku te akcije.

Iz BKA su saopštili da su se istrage u početku zasnivale na analizi komunikacija osumnjičenih preko Skaj aplikacije.

“Analizom mobilnih telefona zaplenjenih tokom operacija u oktobru 2023. godine, pojavila se sumnja da je grupa razvila sopstvenu šifrovanu aplikaciju za slanje poruka, koja je spolja izgledala kao ‘WhatsApp’ (FakeWhatsApp). Navodno je grupa distribuirala mobilne telefone članovima i saradnicima isključivo za korišćenje ovog servisa radi prikrivene komunikacije o poslovima sa narkoticima”, kazali su zvanično iz BKA, prenose Vijesti..

Istaknuto je da je analiza tih poruka izazvala sumnju da je grupa nastavila sa krijumčarenjem narkotika.

“Devet od deset osumnjičenih, na koje se odnosila akcija, nije bilo identifikovano tokom prošlogodišnjih operacija. Sumnja se da su učestvovali u krijumčarenju 133 kilograma kokaina u četiri faze, koje su trajale po nekoliko dana tokom septembra i oktobra 2023. godine. Hapšenje jednog od kurirskih vozača grupe 30. oktobra 2023. godine, kada su zaplenjena četiri kilograma kokaina, pojačalo je sumnje da je grupa nastavila sa trgovinom narkoticima ubrzo nakon akcije 11. oktobra 2023. godine. Današnjim hapšenjem šest osoba, do sada je uhapšeno 17 od ukupno 33 člana grupe ili njihovih saradnika u okviru ove istrage. Još sedam osumnjičenih trenutno je u zatvoru u Hrvatskoj, Italiji i Švajcarskoj zbog drugih istraga”, navode iz BKA.

Sagovornik iz strane bezbednosne službe objašnjava da je akcija čiji deo je realizovan 15. oktobra započela mnogo ranije, a da je bila usmerena protiv ćelije Balkanskog kartela, koja je početkom 2020. godine organizovala šverc gotovo tone kokaina, koji je španska policija u septembru te godine zaplenila u međunarodnim vodama kod Kanarskih ostrva.

“U okviru zajedničke istrage Tužilaštva iz Frankfurta na Majni i BKA, prošle godine sprovedene su akcije hapšenja i pretresi u više nemačkih pokrajina, kao i u Hrvatskoj i Poljskoj. Akcija je tada bila fokusirana na pripadnike kriminalne organizacije koja se bavi švercom velikih količina droge. Tada je pretreseno više od 30 objekata uhapšeno osam osumnjičenih, među kojima su neki imali različita državljanstva, uključujući hrvatsko, srpsko, bugarsko, severnomakedonsko, crnogorsko, rusko, austrijsko, iračko, nemačko-marokansko i nemačko. Ta ćelija pripada Balkanskom kartelu, čiji deo su razne kriminalne grupe iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Hrvatske, a koje sarađuju sa kriminalnim organizacijama u Evropi i Južnoj Americi, posebno sa kolumbijskim i meksičkim kartelima”, kazao je isti izvor.

Objasnio je da su u poslednjoj akciji, istovremeno realizovanoj u Hrvatskoj i Nemačkoj, na području Zagreba i Zaprešića uhapšena dva hrvatska i jedan srpski državljanin zbog sumnje da su pripadali međunarodnoj narko grupi.

Iz BKA zvanično objašnjavaju da je 15. oktobra izvršen pretres 21 objekta u zemlji i inostranstvu i uhapšeno šest osumnjičenih - tri u Nemačkoj, a tri u Hrvatskoj.

Među uhapšenim u Hrvatskoj je i jedan državljanin Srbije, kod kojeg je pretresom stana pronađeno pet kilograma kokaina.

Tog dana nemački i hrvatski policajci na spisku za hapšenje imali su 10 osumnjičenih starosti između 37 i 56 godina, koji imaju nemačko, rumunsko, hrvatsko, severnomakedonsko, srpsko i ukrajinsko državljanstvo.

“Tokom pretresa, zaplenjeno je najmanje 200.000 evra u gotovini, četiri sefa, oko šest kilograma kokaina, elektronski uređaji za pohranu podataka, razni mobilni telefoni i sedam profesionalnih mašina za brojanje novca... Grupa se sumnjiči da je od 2020. godine svake godine preuzimala nekoliko stotina kilograma kokaina iz Nemačke ili zemalja Beneluksa, a potom ga distribuirali u regionu Rajna-Majna, ali i okolnim evropskim državama. Za tu svrhu koristili su mrežu kurirskih vozača, koji su imali prateća vozila, ali i ona sa napravljenim bunkerima... Najmanje 19 vozila, koje je koristilo najmanje 13 kurira, bilo je opremljeno bunkerima za krijumčarenje. Zaplenjeni kokain i novac od trgovine drogom čuvani su u više štek stanova u oblasti Frankfurta”, kazali su iz BKA.

“Crnogorci teški u dogovoru”

Nenad Petrak je krajem prošle godine uhapšen u Turskoj, a potom izručen hrvatskim vlastima.

Petrak i njegov klan usko su sarađivali sa crnogorskim kavačkim klanom. Prema pisanju hrvatskih medija, Petrak se nalazi u splitskom zatvoru na Bilicama, a optužnicom mu je, između ostalog, stavljeno na teret da je kupovao veće količine marihuane u Crnoj Gori, izdavao naloge četvorici članova organizovane kriminalne grupe da drogu preuzimaju, skladište i prodaju kupcima.

“Crnogorci su teški u dogovorima, pa se svi moramo držati plana”, poručio je Petrak svom sagovorniku pod pinom ESJTJ5, za koji istražitelji sumnjaju da je optuženog Vlada Brkića iz Zagreba.

USKOK navodi da se izraz “Crnogorci” odnosi na pripadnike kavačkog klana, čiji je vođa odbjegli Radoje Zvicer.

“Policija i USKOK, rekonstruisali su i razgovore, a istražitelji sumnjaju da je ‘momak iz Splita’ Brkić, a Žuti, pak, šef kavačkoga klana Radoje Zvicer kojeg godinama neuspješno traži Interpol”, navode hrvatski mediji.

(Telegraf.rs)