Hrvatsku i Sloveniju pogodilo jako nevreme, prizori su nestvarni: Deca evakuisana iz vrtića, haos na moru
U Hrvatsku i Sloveniju stigla je najavljena drastična promena vremena koja donosi obilnu kišu, ponegde s grmljavinskim nevremenom, te znatan pad temperatura.
Kako javlja Index.hr, olujna fronta stiže iz Italije i Slovenije i njeni delovi već su zahvatili zapadne krajeve Hrvatske. Jedna je zahvatila šire zadarsko područje, dok ke Istru je pogodila obilna kiša, a Dugi otok bujične poplave. Po Dalmaciji su se formirale pijavice.
Jako grmljavinsko nevreme s obilnom kišom pogodilo je u četvrtak delove Zadarske županije, a najviše je, prema objavama na društvenim mrežama, stradala Božava na Dugom otoku.
"Oblak koji se jutros pre 8 sati formirao između nas i Ankone prošao je većim delom preko Božave, ali tačne podatke koliko je kiše palo na tom području imaćemo tek sutra ujutru jer automatska stanica uveče šalje informacije u Zagreb", rekao je šef glavne meteorološke stanice Zadar na Puntamici Anđelko Vidović.
U gradu Zadru i okolini, dodao je, pale su samo četiri litre kiše po kvadratnom metru, a oblak koji se "istresao" iznad Božave otišao je preko ostrva Vir prema Velebitu.
Stanovnici Božave objavili su da je između 8 i 11 sati palo čak 180 litara kiše po kvadratnom metru, bujice su se slivale po ulicama i poplavile prizemne delove porodičnih kuća i nosile grane, šljunak i blato prema luci, a stradali su i maslinici.
Prema podacima objavljenim na mreži meteoroloških stanica Pljusak.com, na zadarskom je području u posljednja 24 sata najviše kiše palo na ostrvu Rivnju – 76 litara po kvadratu, ze po 25 litara na ostvrima Istu i Silbi.
U kanalu između Orebića i Korčule, od otoka Badije do Perne (Kučište/Orebić), snimljena je pijavica.
More je divljalo kod Rovinja, bacajući barke orgomnim talasima
Dugi otok pogođen je jakom olujom i velikom količinom kiše, a društvene mreže preplavile su snimke i fotografije poplavljenih ulica, javlja Zadarski.hr.
Prema izveštajima lokalnog stanovništva, kiša ne prestaje od jutra.
Od 8 sati pa sve do 11 sati, intenzivne padavine nastavile su da stvaraju bujice koje se slivaju niz ulice i prete domovima. Meštani se bore da zaštite svoje kuće od prodiranja vode, dok su nekima poplave već napravile ozbiljnu štetu.
Potop u Sloveniji, evakuisana deca iz vrtića, kolaps u saobraćaju
Snažna promena vremena zahvatila je i Sloveniju. Najviše problema padavine su napravile u slovenskom delu Istre, ali zahvatile su celu zemlju, javlja Index.hr.
Slovenačka agencija za životnu sredinu (Arso) izdala je narandžasto upozorenje za celu državu, koje vredi do petka ujutro. S obzirom na to da se mogu pogoršati i hidrološke prilike, Civilna zaštita je u pripravnosti.
Ujutru i pre podne oluje s jačim pljuskovima pojavile su se uglavnom u zapadnoj i južnoj Sloveniji. Nad slovenačkim delom Istre uspostavio se padavinski pojas koji se obnavljao.
Ukupno je najviše kiše palo na jugozapadu zemlje, uz obalu više od 100 mm. Drugde uglavnom između 20 i 60 mm, objavili su s Arsa. Kako navodi prognostičar portala 24ur, u slovenačkom delu Istre u samo nekoliko sati palo je više kiše nego tokom celog leta. Na nekim mestima izmereno je čak 150 litara kiše po kvadratnom metru.
U naselju Šalara u Kopru nivo oborinskih voda sve više raste i preti poplavljivanjem većine kuća. Kako voda već prelazi pragove, započele su prve evakuacije, ali nedostaje vreća za zaštitu od poplava. U području Kopra zabeleženo je više od stotinu vatrogasnih intervencija, a stanje je vrlo ozbiljno, javljaju Slovenske novice.
S obale stižu izveštaji o poplavama i brojnim vatrogasnim intervencijama na terenu, a posebnu pretnju predstavlja reka Badaševica, dok je u Šalari situacija kritična. Zbog jakih pljuskova voda je na nekim mestima već poplavila puteve, a saobraćaj u Kopru i okolini je ozbiljno otežan.
Prema rečima Igora Rakara, šefa Međuopštinske službe za zaštitu, spasavanje i zaštitu životne sredine sa sedištem u Kopru, padavine su se oko 14 sati na području Kopra i cele slovenačke Istre malo smirile, ali vodostaji reka i potoka još nisu počeli da opadaki.
Najveći strah izaziva mogućnost daljnjih padavina, jer plima i dalje ostaje visoka, zbog čega voda iz reke ne može brzo oticati u more.
Zbog naraslog potoka koji je pretio prelivanjem, iz vrtića Šalara su tokom prepodneva pozvali su roditelje da dođu po decu, javila je TV Slovenija. Rano ujutru situacija je bila kritična i u vrtiću u Bertokima, do kog roditelji nisu mogli da dođu. Ulaz je bio poplavljen, pa su pozvali vatrogasce, koji su uz pomoć komunalne službe očistili šahtove kako bi voda mogla da otiče, izjavila je jedna od vaspitačica za tu televiziju.
(Telegraf.rs)