Povodom progona Srba sa područja Vozuća krenuo marš "Stazama egzodusa 2024."
Kolona od oko 500 učesnika marša "Stazom egzodusa 2024" krenula je od sela Tumare na Ozrenu ka naselju Stog kod Vozuće u Opštini Zavidovići povodom obeležavanja 29 godina od progona Srba sa područja Vozuće, doline reke Krivaje i južnog Ozrena.
Pre marša učesnici su prisustvovali bogosluženju u Crkvi Presvete Trojice u Tumarama i primili blagoslov.
Organizator marša je Zavičajno udruženje Zavidovićana iz Doboja, čiji je predsednik Zoran Blagojević rekao da u maršu učestvuju građani iz Doboja, Petrova, Dervente, Modriče, Vukosavlja, Bijeljine, Prnjavora, Srpca, Beograda i ostalih mesta.
Blagojević je poručio da se već godinama na ovaj način želi poslati poruka da se i dalje traga za telima 129 nestalih boraca i civila, te ukazati na necivilizacijsku politizaciju pronalaska nestalih Srba od Instituta za nestala lica BiH.
On je istakao da maršom žele da podsete na stradanja i zverske zločine nad Srbima za koje zločinci moraju biti kažnjeni. Učesnici će se kretati stazom dugom 22 kilometra.
Reč je o kamionskom putu, koji ide pravcem Brijesnica Gornja-Kvrga-Malčići-Borovci-Lozna-Stog, kojim su se Srbi iz Vozuće i doline Krivaje povlačili pred pripadnicima takozvane Armije BiH.
Nakon marša učesnici će se okupiti kod Crkve Svetog Đorđa u Stogu, u kojoj se nalazi spomen-obeležje poginulim i nestalim borcima, gde će biti služena liturgija i položeni venci na spomen-kapeli u izgradnji u znak sećanja na 21 svirepo ubijenog srpskog vojnika i civila čiji su posmrtni ostaci, mahom obezglavljeni, pronađeni nakon završetka rata, prenosi Srna.
Srbi iz Vozuće proterani sa vekovnih ognjišta u ofanzivi takozvane Armije BiH, koja je, u zavisnosti od jedinice i smera napada neprijateljskih snaga, nosila nazive "Uragan 95", "Farz 95" i "Badr al Bosna".
Masovno stradanje Vozućana trajalo je od 10. do 24. septembra 1995. godine usled ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda "El mudžahedin", te NATO bombardovanja potpomognutog njihovim jedinicama za brza dejstva, kao i pakistanskim kontingentom međunarodnih mirovnih snaga.
Tada je spaljeno 30 srpskih sela, proterano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.
Padom Vozuće okončano je proterivanje i etničko čišćenje Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine.
Zbog stravičnih zločina nad Srbima Vozuće i Zavidovića trenutno su osuđeni samo ratni zločinac i nekadašnji načelnik Generalštaba tzv. Armije BiH Rasim Delić na tri godine pred Haškim tribunalom, kao i ratni zločinac, komandant Trećeg korpusa tzv. Armije BiH Sakib Mahmuljin, koga je Apelaciono veće Suda BiH pravosnažno osudilo na osam godina zatvora, nakon čega je on pobegao iz BiH.
Mahmuljin je jedan od devetnaest identifikovanih i delimično identifikovanih lica, pripadnika tzv. Armije BiH i stranih dobrovoljaca protiv kojih su podnesene krivične prijave o zločinima počinjenim nad Srbima na području Ozrena i Vozuće u julu i septembru 1995. godine.
(Telegraf.rs/Tanjug)