Važno za sve koje borave na Mediteranu i Jadranu: Ovo su temperaturne vrednosti mora, preti i jedna opasnost

Vreme čitanja: oko 1 min.

Najtoplije vode su vode centralnog dela Mediterana

Jadransko more u Albaniji / pixabay.com

Sredozemno, ali i okolna mora beleže rekordno visoke temperature vode. Temperature u centralnom delu dostižu neverovatnih 30 stepeni, a širom Mediterana su od 23 do 29°C.

Foto: meteociel

Najtoplije vode su vode centralnog dela Mediterana, temperature su čak tri za pet stepeni više od proseka.

Kada je reč o Jadranskom moru, vrednosti temperatura kreću se od 25 do 28°C, duž italijanske obale i do 29°C, dok je temperatura duž crnogorskog primorja oko 25 stepeni, prema pučini je 27°C.

Foto: meteociel

Slične temperature vode očekuju se i narednih dana, a vreme će biti vedro, uz temperature širom Mediterana iznad 35 stepeni.

Foto: meteociel

Ono što posebno zabranjiva jesu ove veoma visoke temperature mora.

One mogu nepovoljno uticati na živi svet u morima, ali isto tako da u jesenjem delu godine izazovu vrlo jake oluje i obilne padavine.

Što toplije more, to je i više "goriva" za nastanak moćnih olujnih kumulonimbusa. Više je vlage i padavina, ali ima i idealnih uslova za nastanak oluja, pa i mediteranskih uragana, kojih je sve češće poslednjih godina.

Foto: printskrin/zoomearth

Mediteranski uragan koji je prošlog septembra pogodio Grčku, razorio je delove zemlje, u centralnim predelima palo je i do neverovatnih 1000 litara kiše po kvadratnom metru.

Foto: Tanjug/AP

Potom se oluja uputila preko vrlo visokih temperatura mora prema severnoj Libiji i kao uragan prve kategorije doneo je nezamislova razaranja obalnom području.

Foto: printskrin/zoomearth

Palo je više od 400 litara kiše, dok je prosek za septembar 1 litar, a za celu godinu oko 200-250 litara. Poginulo je i nestalo oko 20.000 ljudi.

(Telegraf.rs)