Sr­pski advokat osuđen na 15 dana zatvora u Hr­vat­skoj zbog pesme o Kninu

A. R.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Hrvatska policija je Berića prethodno uhapsila na graničnom prelazu "Bajakovo", u smeru ka Srbiji, i sprovela do Prekršajnog suda u Šibeniku

Foto: Shutterstock

Srpski advokat Nemanja Berić osuđen je na 15 dana zatvora u Hrvatskoj, u Prekršajnom sudu u Šibeniku, zato što je na svom Fejsbuku objavio video snimak na kom se vidi kako u automobilu peva pesmu o Kninu "Do Dinare niđe ne stajem", što je kod hrvatskih sudskih vlasti ocenjeno kao kršenje javnog reda i mira, te širenje mržnje i nacionalne netrpeljivosti.

Hrvatska policija je Berića prethodno uhapsila na graničnom prelazu "Bajakovo", u smeru ka Srbiji, i sprovela do Prekršajnog suda u Šibeniku.

Berić se tereti za ukupno 31 objavu na Fejsbuku koje su povezane sa, kako se navodi, "četničkim pokretom" i "ratnim zločinima", piše Jutarnji list.

Hrvatski sud Berića tereti za objavljivanje fotografija koje veličaju Dragoljuba Mihailovića, Momčila Đujića i Ratka Mladića.

Advokat je poreklom iz Knina u koji dolazi nekoliko puta godišnje.

Berić je, piše Jutarnji list, na saslušanju rekao da mu nije bila namera da bilo koga uvredi, te da jeste objavio fotografije na svom Fejsbuk nalogu.

Advo­kat­ska ko­mo­ra Sr­bi­je (AKS) upu­ti­la je do­pis srpskoj ambasadi u Hr­vat­skoj tra­že­ći in­for­ma­ci­je o uhap­še­nom ko­le­gi, po kom za­kon­skom osno­vu je priveden i zbog če­ga je na iz­dr­za­va­nju ka­zne.

Prekršajni sud u Šibeniku

AKS tra­ži i da se utvr­di ka­ko su se pri­pad­ni­ci po­li­ci­je i dru­gi dr­žav­ni slu­žbe­ni­ci od­no­si­li pre­ma Berićevoj lič­no­sti i da li je bi­lo ne­čo­več­nog po­stu­pa­nja i tor­tu­re, na­ro­či­to po na­ci­o­nal­noj osno­vi.

Za­tim, ako je vo­đen kri­vič­ni po­stu­pak, da li je bi­lo po­stu­pa­nja ko­ja se kva­li­fi­ku­ju kao kr­še­nje ljud­skih pra­va i osnov­nih slo­bo­da.

Hrvatski advokat Ivan Gržić, koji je angažovan kao Berićev branilac, tvrdi da su neke od publikacija zbog kojih se srpski državljanin tereti nastale na teritoriji druge države, te da su pojedine fotografije stare i po nekoliko godina.

(Telegraf.rs/RTS)