Crnogorci opet odložili izručenje kralja kriptovaluta: Terete ga da je ojadio investitore za 40 milijardi $

M. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Veće Vrhovnog suda Crne Gore odložilo je izručenje kralja kriptovaluta Do Kvona matičnoj zemlji - Južnoj Koreji - sve dok ne donesu odluku po Zahtevu za zaštitu zakonitosti, koje je podiglo Vrhovno državno tužilaštvo

Foto: Tanjug/AP

Odluka veća, kojim je predsjedavala sudija Seka Piletić, doneta je jer je Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) 2. avgusta podnelo Zahtev za zaštitu zakonitosti sa predlogom za odlaganje izvršenja odluka Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda da se Do Kvon izruči Južnoj Koreji

Veće Vrhovnog suda Crne Gore odložilo je izručenje kralja kriptovaluta Do Kvona matičnoj zemlji - Južnoj Koreji - sve dok ne donesu odluku po Zahtevu za zaštitu zakonitosti, koje je podiglo Vrhovno državno tužilaštvo (VDT), javljaju Vijesti.

"Na današnjoj sednici veća, doneto je Rešenje kojim se određuje odlaganje izvršenja rešenja Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda Crne Gore, do odluke Vrhovnog suda o Zahtevu za zaštitu zakonitosti, koja će biti doneta u zakonskom roku", piše u saopštenju Vrhovnog suda Crne Gore.

Odluka veća, kojim je predsedavala sudija Seka Piletić, doneta je jer je VDT 2. avgusta podnelo Zahtev za zaštitu zakonitosti sa predlogom za odlaganje izvršenja odluka Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda da se Do Kvon izruči Južnoj Koreji.

Reakcija VDT-a usledila je dan nakon što je Apelacioni sud pravosnažno potvrdio odluku Višeg suda u Podgorici da se odobri izručenje Do Kvona matičnoj zemlji, a današnja odluka zaustavila je da Uprava policije i Ministarstvo pravde odmah i realizuju ekstradiciju.

VDT je tražilo da Vrhovni sud preispita da li je zakonita odluka Višeg suda u Podgorici, ali i Apelacionog suda, kojom je utvrđeno da su ispunjeni uslovi da Do Kvon bude izručen Južnoj Koreji, te da se odbije njegovo izručenje Sjedinjenim Američkim Državama.

"Vrhovno državno tužilaštvo 2. avgusta 2024. godine podiglo je zahtev za zaštitu zakonitosti pred Vrhovnim sudom Crne Gore protiv rešenja Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda u pomenutom predmetu, zbog povrede Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima. Predmetnim zahtevom je predloženo da Vrhovni sud Crne Gore, shodno zakonskim odredbama, odloži izvršenje odluka Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda Crne Gore do donošenja odluke Vrhovnog suda po podignutom Zahtevu za zaštitu zakonitosti izjavljenog na ove sudske odluke", odgovorili su ranije Vijestima u VDT-u.

Zastupnik odbrane Do Kvona, advokat Goran Radić kazao je ranije Vijestima da "očekuju da u skladu sa pravosnažnom odlukom suda Do Kvon u narednim danima bude izručen Južnoj Koreji".

"Preinačenje pravosnažne odluke, koja je u korist okrivljenog, nije moguća osim uz zloupotrebu položaja. Kako se pravosnazna odluka ne može preinačiti na zakonit način onda nema svrhe ni odlagati njeno izvršenje već Vrhovni sud može zarad buduće sudske prakse u redovnoj proceduri raspraviti ovo pitanje u skladu s uobičajenom dinamikom rada", kazao je Rodić.

Rodić je podsetio i na seriju neusklađenih pravnih odluka u slučaju izručenja Do Kvona.

"Kad je Viši sud doneo treću po redu odluku u skraćenom postupku da se Kvon izruči SAD, onda tužilaštvo nije ništa prigovaralo takvoj odluci. Bilo im je sasvim u redu i zakonito da sud, a ne ministar, odlučuje o izručenju. Pošto je ta odluka ukinuta jer je bila zasnovana na lažnim podacima o vremenu prijema zahteva za izručenje, koje je sudu dostavio ministar pravde Andrej Milović, Viši sud je doneo novu odluku kojom dozvoljava izručenje Kvona Koreji. E, tek tada tužilaštvo razvija novu pravnu teoriju, da ne može sud u skraćenom, nego ministar pravde u redovnom postupku odlučivati o izručenju Kvona. Očigledno nije važno postupanje u skladu sa zakonom i međunarodnim ugovorima, već ispuniti ministrovo nezakonito privatno obećanje o izručenju Kvona", navodi Rodić.

On je saopštio i da sedam sudskih odluka u ovom slučaju ekstradicije predstavljaju svojevrsnu pravosudnu blamažu.

"Naravno, u svemu tome treba istaći i pozitivan izuzetak - konzistentno zakonito odlučivanje Apelacionog suda, kojem je bila samo važna primena zakona i međunarodnih ugovora", istakao je Rodić.

Južna Koreja i SAD su potraživale Do Kvona zbog krivičnih dela prevara sa kripto valutama u vrednosti od najmanje 40 milijardi dolara, a procenjuje se da je tolika šteta pričinjena investitorima krahom njegovih kriptovaluta - Luna i Terra.

Do Kvon napustio je pritvor u Spužu i mesecima u Prihvatilištu za strance čeka ekstradiciju.

On je u martu 2023. godine uhapšen na podgoričkom aerodromu sa poslovnim partnerom Čang Junom kada su koristeći falsifikovane pasoše, pokušali da odlete za Dubai.

Sudovi u Crnoj Gori su do sada više puta oprečno odlučivali o zahtevima SAD i Južne Koreje za izručenje Do Kvona, a verovatno će taj slučaj ostati zabeležen kao nesvakidašnji jer je oko iste pravni stvari odlučivano čak sedam puta.

Viši sud je prvo odlučio da ga izruči SAD. Nakon što je poništena odluka, taj sud je odlučio da ga izruči Južnoj Koreji.

(Telegraf.rs)