Komšije se naoružavaju: U Bosni i Hercegovini se razvijaju četiri vrste dronova i specijalna municija
Kada se radi o dronu kamikazi u pitanju je bespilotna letelica manjih dimenzija koja nosi određenu vrstu bojeve glave
U Bosni i Hercegovini se trenutno razvijaju četiri vrste letelica, od toga su tri vrste kamikaze i izviđački, a jedna vrsta je bombarder-izviđač.
Kako je preneo portal "Klix.ba", pozivajući se na anoniman izvor uključen u sam proces razvoja, kada se radi o dronu kamikazi u pitanju je bespilotna letelica manjih dimenzija koja nosi određenu vrstu bojeve glave.
"Druga dva su kamikaze-izviđači i radi se o dronovima koji su naoružani, ali na sebi imaju opremu za izviđanje pa mogu, a ne moraju poslužiti kao kamikaza. Treći tip, a četvrta vrsta letelice je bombarder dron koji ima opremu za izviđanje i takođe ima ima sposobnost da nosi municiju", naveo je izvor.
Ono što je specifično je da se ne radi o standardnoj municiji, ne nose minobacačku municiju nego municiju koja je specijalno razvijena za tu vrstu dronova.
"Izbegavamo korišćenje komercijalne municije iz dva razloga. Prvi je nemogućnost nabavljanja, a drugi razlog je elementarna matematika koja kaže da je to skupo i nije odgovarajuće za određene mete. Mi smo razvili ekvivalent tog zrna koji je dosta napredniji, mnogostruko jeftiniji i može se svuda proizvesti", dodao je izvor.
Naglašava da se sve radi u sklopu domaće namenske industrije, deo inžinjera je obrazovan van BiH, ali svi su stanovnici Bosne i Hercegovine i kompletan proizvodni aspekt će biti u Bosni i Hercegovini u svim fabrikama namenske industrije koje se budu mogle dobiti.
U projekat su uključeni vrhunski stručnjaci, tako je jedan od angažovanih specijalizovan za razvoj stakla sa specijalnim vlaknima koji su kompozitni i sva tela napravljena od kompozita, a čak se i kompoziti prave u Bosni i Hercegovini i testiraju. Radi se o materijalima koji su mnogo lakši od aluminijuma i plastike, ali i mnogo čvršći.
Što se tiče prigovora o tome da određena ministarstva nisu informisana, stvar je u tome da se radi o razvoju, a da će nakon što on bude okončan sve biti provučeno kroz zakonski okvir da se ozvaniči i registruje.
Proizvodnja će zavisiti o globalnom tržištu, prvobitno će se proizvesti par primeraka dok se ne nađe kupac, a kraj projekta se očekuje za pet do šest meseci. Tehnologija sklapanja će biti dodeljena domaćim kompanijama namenske industrije koje će onda prema vlastitoj proceni moći da je stave na tržište.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez je u više navrata tvrdio kako namenska industrija u Bosni i Hercegovini ozbiljno radi na razvoju dronova. On je naveo i kako su već dvije države izrazile svoj interes za kupovinu.
(Telegraf.rs)