Nakon velike akcije hapšenja u BiH, samo troje zadržano u pritvoru: Privedeno više od 20 ljudi
Od 23 uhapšene osobe u akciji "Black Tie 2", samo tri zadržane u pritvoru
Od 23 osobe uhapšene u policijskoj akciji "Black Tie 2", samo njih troje je ostalo u pritvoru, odnosno sud je odlučio da tokom istrage u pritvoru ne zadrži 15 osoba od 18 za koje je zatražena ova mera, a za pet osoba Tužilaštvo BiH nije ni tražilo pritvor, ali jeste mere zabrane.
U pritvoru je ostao Adnan Smajlović, kojeg je Tužilaštvo BiH okarakterisalo kao vođu grupe u BiH, koja se bavila pranjem novca iz kartela Tito i Dino. Osim njega, jednomesečno zadržavanje je određeno Aidi Halać, zaposlenoj u zeničkoj bolnici i Sančezu Jukiću.
Od ostalih 15 osoba za koje je zatražen pritvor, njih sedam je izašlo uz određene mere zabrane koje moraju poštovati, a reč je o zabrani putovanja, koja važi samo za Gordana Memiju,dok mera zabrane sastajanja sa određenim osobama važi za svih sedam osoba.
Tužilaštvo pritvor nije ni zatražilo za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Armina Alomerovića i Adnu Helić te su oni ranije izašli na slobodu, a preostali za koje je odbijen predlog pritvora su izašli jutros. Ova petorka je takođe dobila mere zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, putovanja van države, odnosno oduzimanje putnih isprava.
Na slobodu su, bez ikakvih mera zabrane, pušteni direktor FUP-a Vahidin Munjić, šef specijalne policijske jedinice Mustafa Selmanović i trojica pripadnika FUP-a Adin Ćatić, Emir Druškić i Senad Kadić.
Njih je Tužilaštvo BiH sumnjičilo da su u organizaciji biznismena Gordana Memije angažovani da budu telohranitelji vođi kartela Edinu Gačaninu, a da je Munjić izostavio to sprečiti. Navodno su za uslugu dobili kafiće, automobile i slično, međutim Sud BiH je odlučio da su svi navodi zasnovani na indicijama, odnosno svedočenju tri policijska službenika, koji su iznosili svoja posredna saznanja, koja ne predstavljaju dokaz u ovom slučaju, prenosi sarajevski portal Klix.
(Telegraf.rs/Tanjug)