Pojavile se rupe u oblacima: Teorije zavere ili neobičan i redak fenomen, otkrivamo o čemu je reč
Uslov za njihov nastanak je relativno tanka oblačnost
Nad jutarnjim nebom glavnog grada Hrvatske danas je zabeležen neobičan prizor koji je privukao pažnju ljubitelja meteorologije.
Oko 9:32 sati, pojavile su se neverovatne “rupe u oblacima”, poznate i kao fallstreak holes, koje su stvorile impresivan vizualni efekt na oblačnom pokrivaču. Fenomen je zabeležio Ivan Oškera.
Nastaju kada avioni lete kroz altokumulusne oblake– isprekidane nizove malih oblaka koji se formiraju između 3.000 i 7.000 metara.
Ovi altokumulusni oblaci srednje visine sastoje se od neobično čiste vodene pare koja je "prehlađena", što znači da se nije transformisala u led, uprkos hladnoj temperaturi ovih plutajućih kapljica.
Uslov za njihov nastanak je relativno tanka oblačnost. Ona se sastoji od kapljica vode ispod 0 stepeni. Kapljice vode u oblacima mogu se ohladiti i do gotovo -40°C (nema sitnih kristala leda oko kojih se voda smrzava).
Kako krila aviona ili pokreti njegovih propelera menjaju pritisak oko ovih kapljica, u narednim vrtlozima turbulentnog vazduha dolazi do procesa koji se naziva ‘adijabatsko širenje’ koji narušava delikatne uslove koji su održavali tečnost pare.
Kristali leda rađaju još kristala leda dok kapljice tečnosti nastavljaju da se smrzavaju.
Zahvaćeno područje oblaka se suši tokom tih procesa, tako da se u početku stvara prsten bez oblaka. Ako su kristali unutar ovog prstena konačno dovoljno teški zbog svog rasta, padaju prema tlu. Ono što ostaje je rupa od oblaka ili barem kružno područje u kojem lebde samo tanki delovi ledenih kristala.
Većina ledenih kristala koji padaju ne dospevaju na tlo jer pre toga ispare.
Lomljenje i refleksija sunčeve svetlosti mogu proizvesti šarene, svetle lukove.
NASA je uspela da napravi i fotografije iz svemira.
Inače, zbog fascinatnog izgleda, ova pojava podložna je brojnim teorijama zavere, ali u pitanju je potpuno prirodna pojava.
(Telegraf.rs)