Majke Srebrenice traže da 9. januar u Republici Srpskoj bude dan žalosti
Ustavni sud, naime, smatra da Republika Srpska može i treba da ima svoj dan, ali da to ne može da bude 9. januar, jer vređa osećanja druga dva konstitutivna naroda u BiH - Bošnjake i Hrvate
Nizu pritisaka i pretnji iz dela međunarodne zajednice i Federacije BiH, zbog obeležavanja Dana Republike Srpske koje počinje danas u Banjaluci i biće nastavljeno sutra, pridružile su se "Majke Srebrenice i Žepe" zahtevajući da se 9. januar u Republici Srpskoj proglasi danom žalosti.
U saopštenju koje prenose sarajevski mediji, one smatraju da bi toga dana trebalo da se oda počast žrtvama ubijenim u, kako tvrde, udruženom zločinačkom poduhvatu. Saopštenje ovog bošnjačkog udruženja došlo je nakon pretnji visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita da je 9. januar neustavni Dan Republike Srpske i zatražio reakciju Policije i Tužilaštva.
Ministar odbrane u Savetu ministara BiH Zukan Helez najavio je da će baš danas vazdušni prostor BiH nadletati američki bombarderi. Ustavni sud BiH, koji čine i tri strane sudije, proglasio je ranije 9. januar neustavnim Danom Republike Srpske samo zato što toga dana Srpska pravoslavna crkva obeležava Svetog Stefana.
Ustavni sud, naime, smatra da Republika Srpska može i treba da ima svoj dan, ali da to ne može da bude 9. januar, jer vređa osećanja druga dva konstitutivna naroda u BiH - Bošnjake i Hrvate.
Republika Srpska je nastala 9. januara 1992. godine u Sarajevu kao Republika srpskog naroda u BiH odlukom tadašnje Skupštine srpskog naroda u BiH. Republika Srpska svoj prvi Ustav dobila je 28. februara 1992. godine pod nazivom Ustav Srpske Republike BiH.
Uprkos pritiscima i pretnji, u Banjaluci i svim gradovima i opštinama Dan Republike Srpske biće obeležen danas i sutra nizom manifestacija.
(Telegraf.rs)