Protest u Podgorici zbog presude za brutalno ubistvo trudnice: Tukao je osam sati pred decom, dobio 12 godina
Centar za ženska prava, između ostalog, traži da Vlada uspostavi nacionalno telo za koordinaciju i sprovođenje politika i mera za sprečavanje i borbu protiv svih vidova nasilja obuhvaćenih Istanbulskom konvencijom
Podgorički sud je na 12 godina zatvora prvostepeno osudio muškarca koji je optužen za svirepo ubistvo 27- godišnje supruge u januaru 2022. godine. Tim povodom u Podgorici je održan protest ženskih organizacija.
Centar za ženska prava (CŽP) zatražio je od Vlade Crne Gore da se održi tematska sednica na kojoj bi se predstavile "ključne manjkavosti postojećeg sistema sprečavanja i zaštite od nasilja" i konkretni predlozi za unapređenje stanja, javljaju "Vijesti".
Ta NVO održala je protest ispred zgrade Vlade, nakon presude Višeg suda u Podgorici u slučaju Baranke Zumrite Nerde (27). Viši sud je ove sedmice na 12 godina zatvora osudio Dalibora Nikolića za krivično delo nasilje u porodici, dok je tužilaštvo tražilo kaznu za teško ubistvo Nerde, njegove supruge, u januaru 2022. godine.
On je osam sati u kontinuitetu pesnicama i improvizovanom palicom tukao trudnu suprugu, u prisustvu njihovo troje dece. Umesto za teško ubistvo, osuđen je za nasilje u porodici. Ženske organizacije traže da crnogorska Vlada ojača institucije koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja u cilju efiksne zaštite žrtava.
Izvršna direktorica CŽP-a Maja Raičević rekla je da danas protestuju jer nisu dobili odgovor na njihove ranije zahteve da Vlada reformiše sistem koji "ne štiti žrtve nasilja". "Nismo ovde zbog pojedinačnih presuda, jer postoji sistem koji zivote žena ne vrednuje i ne čuva. Ovde smo baš zbog toga što ne želimo da se pravda uzima u svoje ruke, već da tražimo da država preuzme odgovornost i reformiše sistem koji očigledno ne valja", poručila je ona.
"Tražimo od Vlade da uspostavi nacionalno telo za koordinaciju i sprovođenje politika i mera za sprečavanje i borbu protiv svih vidova nasilja obuhvaćenih Istanbulskom konvencijom, koje će prava i najbolji interes žrtava smestiti u središte svih mera i koje će se oslanjati na stručno iskustvo specijalističkih ženskih nevladinih organizacija. Tražimo da Vlada ojača nadležnost ranije uspostavljenog operativnog tima za nasilje nad ženama i nasilje u porodici, kao nezavisnog mehanizma za nadzor i procenu rada svih nadležnih institucija, koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja, u cilju efikasne zaštite žrtava, okončanja nekažnjivosti službenika koji ne izvršavaju svoje dužnosti u slučajevima nasilja u porodici i izgradnje poverenja u rad državnih institucija. Tražimo od Vlade da osigura kontinuiranu superviziju slučajeva i delotvoran sistem odgovornosti, unutar svih institucija koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja. Tražimo i da Vlada osigura da se dovrši rad na izmenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i krivičnog zakonodavstva, i razmotri način da se ono dodatno unapredi merama protiv femicida, digitalnog nasilja i rodnog zasnovanog govora mržnje, i da se integrišu preporuke Grevio i ženskih NVO, i da Skupštini na konačno usvajanje", poručeno je na protestu.
Sestra stradale je kazala će biti srećna ako se odluka suda promeni.
"Ali naše suze koje smo izgubili nijedna odluka neće promeniti, mi smo ovde zbog drugih ljudi, zato vas molim, dignite glas zbog vaših majki i sestara", rekla je ona.
"Nećemo tvit, ni zabrinutost zvaničnih institucija nad polomljenim telom žene. Nećemo stori niti zvanična saopštenja. Nećemo saušešće, ućutkivanje, prećutkivanje ni ovu vrstu tišine. Nećemo podizanje svesti niti reči 'pravda', 'budućnost', 'rodoljublje', a pogotovo ne 'ravnopravnost' - rodna, klasna, ili suštinska, uvijena u protokolarne fraze. Nećemo nijedno rebro, ključnu kost, nos, oko ili ženu manje. Dobru frakturu patrijarhata vam želimo", rekla je glumica Jelena Đukić.
Za kraj je poručeno da će protest organizovati ponovo ukoliko Vlada ne usvoji zahteve.
(Telegraf.rs)