Otkrivena megaprevara u Hrvatskoj: Optužene čak 22 osobe, ono što su radile penzionerima je odvratno

Vreme čitanja: oko 2 min.

Za zločinačko udruživanje optužene su 22 osobe

Foto: Shutterstock

Kao u pozorištu, glume i da su bankari, medicinsko osoblje, ponekad ulože mnogo truda i vremena pre nego što nekoga uvere u lažnu priču. A onda im ljudi daju novac. Za zločinačko udruživanje optužene su 22 osobe, javlja portal  danas.hr, koji je ovaj slučaj nazvao megaprevarom.

Čak 22 osobe optužene su za zločinačko udruživanje i prevare starijih osoba. Predstavljali su se kao policajci koji istražuju navodne falsifikovane novčanice. Žrtvama su lagali da je potrebna provera novca, te su ih uveravali da osiguravaju svoj zlatni nakit. Čak 89 starijih osoba prevareno je na ovakav način.

Ukupno su lopovi ukrali više od milion evra. USKOK traži produženje istražnog zatvora za petnaestero optuženih. Policija je ovom slučaju posvetila posebnu pažnju. Odao ih je novac koji su trošili na kocku, drogu i luksuzne automobile, a reporterka danas.hr Kristina Čirjak uživo je razgovarala s portparolkom zagrebačke policije Marijom Gati koja je otkrila neverovatne detalje.

Kaže, najčešće se pojedinci lažno predstave.

"Stvaraju privid da su neko ko nisu - predstavljaju se kao radnici banaka, policijski službenici i medicinsko osoblje. Možemo se pitati zašto se baš tako predstavljaju? Naime, u tom pozorištu, odnosno lucidno maštovitom pristupu da se domognu vrednosti građana, najčešće žrtve su naši sugrađani treće životne dobi koji imaju veliko poverenje upravo u te institucije."

Dodala je da prevaranti odlučnim nastupom kreću s celom pričom.

"Kažu da, recimo, da građani poseduju lažne novčanice te da određene novčanice s određenim brojem treba zameniti jer su se istrošile, da nisu više valjane. Nije im problem da potroše dosta vremena na komunikaciju i izmišljanje priče kako bi zadobili poverenje građana i dogovorili primopredaju novčanica ili vrednosti. Vrlo često se to događa na kućnom pragu, ali bilo je slučajeva i na javnim mestima. Građani bi nakon cele takve priče, novac ostavljali i na ogradi kuće, na ulici, na svim mestima gde je bilo dogovoreno da će prevaranti novce uzeti", navela je Goati.

Na pitanje kako prepoznati prevarante, kaže da službene osobe imaju legitimacije i značke.

"Prevarantima je takođe vrlo bitno da sve urade što brže, kako ne bi bili viđeni i kako bi se što manje podataka o njima moglo zapamtiti. Ako ispred kućnog praga neko pozvoni i kaže da je policijski službenik ili radnik banke, i ako građanin kaže "pričekajte da proverim, dajte mi broj značke ili pokažite službenu legitimaciju, pričekajte da ja proverim", naznačivši da će nazvati policiju ili matičnu instituciju, oni neće čekati. Oni će već tada videti rizik i sigurno će se udaljiti", savetuje Goati.

Nastavlja, najbitnije je zaustaviti ih, uzeti vremena i ne dozvoliti da neko uđe u dom, koji bi trebalo da bude bezbedno mesto. Poručuje - koliko god odlučni bili, budite sumnjičavi.

Inače, policija beleži blagi porast ovakvih prevara, godišnje je 20 do 30 takvih slučajeva.

Goati ističe da policija razreši 63 odsto svih krivičnih dela, pa je možda i to poruka prevarantima da odustanu.

(Telegraf.rs)