Zemljotres kod Gruda izazvao opštu paniku: Nakon Stoca, svako podrhtavanje tla uznemiri Hercegovce

Vreme čitanja: oko 2 min.

Prema proceni FHMZ-a, za više od 100 godina može doći do razornih zemljotresa na području Trebinja, Neuma, Banje Luke i planine Treskavice

Foto: Uprave civilne zaštite Zapadnohercegovačkog kantona

Svaki novi zemljotres nakon onog razornog u Stocu, jačine 5,7 po Rihteru, u kojem je 22. aprila prošle godine nastradala Elmira Sefo, uznemiri stanovnike Hercegovine.

Tako je zemljotres koji je u ponedeljak u 10.29 sati pogodio područje Gruda, s jačinom od 4,3 Rihtera, izazvao opštu paniku kod lokalnog stanovništva, a osetio se na širem području Hercegovine, kao i susedne Hrvatske.

U dve osnovne škole na području Gruda nastava je bila kratko prekinuta, a, na sreću, ljudskih žrtava nije bilo.

Međutim, zabeležena su brojna oštećenja na stambenim objektima, pogotovo onim starije gradnje, a to je za Avaz potvrdio i Drago Martinović, direktor Uprave civilne zaštite Zapadnohercegovačkog kantona.

Na području Grudskog Vrila ogromna stena se urušila u dvorište porodične kuće i samo pukom srećom izbegnuta je tragedija.

Kada je reč o oštećenjima na objektima, Martinović je rekao da se radi uglavnom o napuknućima zidova i pomeranju crepa, a danas bi opštinska komisija za procenu šteta trebalo da izađe i utvrditi stanje na terenu.

"Hercegovački rased je vrlo aktivan. Beležili smo zemljotrese koji se nastali kao takozvani after šokovi posle zemljotresa u Stocu, a u poslednje vreme je nekako taj prostor aktivan oko mesta Gacko, tako da zapravo možemo reći da se radi o istom rasedu i energija koja se oslobađa u Hercegovini konstantno se oslobađa na jednom ili drugom mestu", kazala je Merjema Genjac-Zukić, stručna saradnica za seizmologiju u Federalnom hidrometeorološkom zavodu (FHMZ).

Na području Hercegovine se i dalje očekuju seizmičke aktivnosti, ali, kako tvrdi, jednostavno je nezahvalno kazati o kojem intenzitetu može da se radi.

"Na tom području očekivana aktivnost ide do šest stepeni Rihterove skale. Činjenica je da se velika seizmička aktivnost u Hercegovini ističe kao posledica pomeranja Jadranske mikroploče pod Dinaride, što stalno govorimo i tako da, svaki put kada se dešava neki proces, energija koja se nakuplja mora da se jednostavno oslobodi", kazala je Genjac-Zukić.

Na samoj teritoriji BiH gotovo svakodnevno se javljaju u proseku tri zemljotresa koja registruju samo instrumenti.

Prema proceni FHMZ-a, za više od 100 godina može doći do razornih zemljotresa na području Trebinja, Neuma, Banje Luke i planine Treskavice.

(Telegraf.rs)