Invazija vatrenjače na Jadran se nastavlja: Oprez, ima opasne i otrovne bodlje!

Vreme čitanja: oko 2 min.

Njen ubod izaziva izuzetno jak bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi

Foto: Pixabay

Institut za okeanografiju i ribarstvo upozorio je da se nastavlja invazija vatrenjače na Jadran nastavlja.

Poznata i kao riba vatra, riba lav ili paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta poznata po svojim štetnim efektima na lokalne ekosisteme. Poznata je po izdašnoj ishrani autohtonih vrsta ribe i brzom širenju u kolonizovanim područjima Mediterana.

Sve bodlje na telu su otrovne, a kod uboda se javljaju izuzetno jaki bolovi, a mogući su i ozbiljniji simptomi, pa se u slučaju uboda preporučuje poseta lekaru. Iz tog razloga, ovoj ribi treba pristupiti sa oprezom.

- Srećom, kao i kod ostalih jadranskih riba sa otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralisati toplotom - najbolje tako što se ubodeno mesto odmah nakon uboda namakanjem u vodu na temperaturi od 40-45°. C 30-90 minuta sa pažnjom da se izbegnu opekotine - objasnili su iz Zavoda.

Podsetili su da je ova vrsta prvi put zabeležena u Jadranskom moru 2019. godine, a najseverniji nalaz bio je kod Visa 2021. godine. S obzirom na dinamiku njegovog širenja, kao i na trendove širenja toploljubivih vrsta vezanih za zagrevanje mora, za očekivati je da će se one sve češće pojavljivati. Ove godine zabeleženo je više puta na području južnog Jadrana, piše Jutarnji list.

- Da bismo smanjili negativne posledice koje ova vrsta može da izazove, možemo preporučiti nekoliko mera. Pre svega, vodite računa o sopstvenoj bezbednosti i pažljivo rukujte njome ako je slučajno ili namerno uhvaćena. S obzirom na to da se radi o teritorijalnoj vrsti, u slučaju značajnog porasta populacije, ciljani ribolov može biti efikasna mera kontrole populacije u područjima veće brojnosti – kažu u institutu i ​​dodaju da smanjenje antropogenog pritiska na morski ekosistem može povećati njegovu otpornost na štetno dejstvo invazivnih vrsta. U slučaju vatrene ribe, hobotnica i neke vrste škarpine su trenutno jedini poznati predatori u Sredozemnom moru, a očuvanje njihove populacije može doprineti kontroli njene populacije.

- Ako primetite svitu dok ronite, ili je uhvatite, obavestite nas. Njegovo prisustvo se često primećuje u blizini podvodnih grebena i na manjim dubinama dostupnim podvodnim ribolovcima i rekreativnim roniocima - poručili su.

(Telegraf.rs)