Vlasnik picerije iz Hrvatske zbog rasističke izjave razbesneo javnost: Sada je dobio zasluženu kaznu
Arthur Emanuel Bitencourt, 7, pozira sa podignutim palčevima u gomili sudbonosne supstance, koja ga je nekoliko minuta kasnije ubila
Matija Fresl, vlasnik samoborske picerije Lock down, zbog objave koju je 12. septembra 2022. objavio na društvenim mrežama i podigao prašinu i uznemirio javnost, nedavno je kažnjen. Uz kaznu od 40 evra, mora da plati 15 evra sudskih troškova.
Toliko ga je novozagrebački sud "klepio" prilikom odlučivanja o optužnom predlogu samoborske policije, koja je sa pola godine zakašnjenja Fresla prijavila za kršenje članka 5. st.1 Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira odnosno da je na javnom mestu isticanjem teksta prekršio zakon.
Taj prekršajni potez usledio je nakon što je Opšinski državni tužilac u Novom Zagrebu u oktobru 2022. odbacio policijsku krivičnu prijavu protiv Fresla zbog javnog izazivanja nasilja i mržnje, piše Jutarnji list.
Policija ga je, tačnije, optužnicom teretila da je narušio javni red i mir u samoborskom ugostiteljskom objektu objavljivanjem na Instagramu na profilu Pizzerije Lock down, odnosno u javnom medijskom prostoru, neprimerene poruke sadržaja: „Navodno svi normalni radnici otišli u Irsku, a na naš oglas se javljaju Pakistanci, Bangladešani, četnici iz Niša!
Da ne bi dodatno vređali naš Samobor sa tim crncima, stvarno ih je previše i ružno ih je gledati sa kesama punim alkohola, kako izlaze iz prodavnice, dok lokalni stariji ljudi prelaze na drugu stranu ulice. Takođe nam ne pada na pamet da zaposlimo četnika iz Niša, a situaciju iz Danske vidite u prilogu, pa procenite sami da li vredi dovoditi ovakvu gamad da teroriše nas i našu decu zarad profita“.
Fresl je, svesno ili ne, ignorisao sudski postupak. Sud je dva puta propustio da mu uruči pozive za ročište na adresu stanovanja, pa je poziv završio na oglasnoj tabli. Na kraju je ročište održano u njegovom odsustvu, a na ročištu je, između ostalog, pročitano odbacivanje krivične prijave, kao i njegov prekršajni zapisnik iz Ministarstva pravde iz kojeg se može pročitati da je on pravosnažno osuđen pre tri godine, ali po drugom osnovu. Analizirajući njegovu objavu na Instagramu, sud je zaključio da je to uznemirilo korisnike društvene mreže, koji su u komentarima uglavnom izražavali negativan stav i osudu.
- Stav okrivljenog je suprotan stavu većine hrvatskih poslodavaca, posebno u ugostiteljstvu i turizmu, koji, prema potrebama tržišta rada, zapošljavaju upravo one radnike koje okrivljeni navodi u svojoj objavi, jer se pri zapošljavanju rukovode isključivo stručnom osposobljenošću takvih radnika i kvalitetom rada zaposlenih, bez obzira na rasnu ili nacionalnu pripadnost radnika.
Analizom svih dokaza utvrđeno je da je okrivljeni objavljivanjem neprimerenog teksta narušavao javni red i mir. Opisano ponašanje okrivljenog značajno odstupa od uobičajenih normi pristojnog ponašanja i zbog toga je oglašen krivim – zaključio je sud u obrazloženju presude. Kao olakšavajuće okolnosti uzete su u obzir prekršajna osuda ugostitelja za isto delo i okolnosti izvršenja prekršaja, dok otežavajućih okolnosti nema.
Inače, za navedeni prekršaj zakonom je propisana novčana kazna od 20 do 100 evra ili kazna zatvora do 30 dana.
(Telegraf.rs)