Kakvi su to sterilni komarci iz laboratorija koji se puštaju u Zagrebu
Hrvatski napori usmereni su na metodu koja koristi sterilne mužjake komaraca koji se nakon puštanja u divljinu pare sa ženkama i neutrališu mogućnost za buduće potomstvo
Roj sterilnih mužjaka komaraca pušten je u Zagrebu u nadi da će se u Hrvatskoj suzbiti širenje ovih insekata, prenosnika teških tropskih bolesti.
Ovo puštanje sterilnih mužjaka komaraca je deo pilot-projekta usmerenog na iskorenjivanje invazivnih azijskih tigrastih komaraca koji su poznati prenosnici bolesti poput denga groznice, groznice zapadnog Nila, čikungunje i zike.
Čini se da su se tigrasti komarci u Hrvatskoj i celoj regiji poslednjih godina razmnožili delom i zbog toplijeg vremena koje je stvorilo povoljne uslove za ovu vrstu, prenosi Hina.
"Prerano je reći hoće li uspeti, ali drago mi je da vidi da ne prskamo samo insekticide", rekao je Zagrepčanin Kruno Lokotar za AFP.
Hrvatski napori usmereni su na metodu koja koristi sterilne mužjake komaraca koji se nakon puštanja u divljinu pare sa ženkama i neutrališu mogućnost za buduće potomstvo.
Zagrebački projekt krenuo je u junu, kada je pušteno 100.000 komaraca u rizično područje s gustim lišćem gde se komarci često roje.
"Ako pustimo dovoljan broj sterilnih mužjaka tokom određenog razdoblja na neko područje, smanjiće se populacija komaraca na tom području", rekla je za AFP Ana Klobučar, medicinska entomologinja zagrebačkog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo koja nadzire projekt.
Plan se temelji na Tehnici sterilnih insekata (SIT), metodi koja se decenijama koristi u celom svetu za borbu protiv raznih štetnih insekata, ali se još uvek ispituje njena efikasnost protiv komaraca u urbanim područjima. Hrvatska je počela da je koristi za komarce prošle godine u Istri.
Tokom ispitivanja ove tehnike prošle godine u Istri utvrđeno je da je do 14 posto jajašaca komaraca na tom području sterilno, a ove godine njihov broj skočio je na gotovo 60 posto, rekao je za AFP entomolog Nediljko Landeka iz regionalnog instituta za javno zdravstvo.
Ove će godine pustiti ukupno 1,2 miliona posebno tretiranih insekata tokom tromesečnog razdoblja, dodao je Landeka.
Komarci iz laboratorija u Italiji
Insekti, koji su postali sterilni nakon izlaganja gama-zracima, potiču iz laboratorija u Italiji i otpremljeni su u Hrvatsku u posebnim kutijama.
Nakon što ih dobiju, Klobučar i njeni pomoćnici pažljivo vade plastične posude s kukcima iz kartonskih kutija pre nego što ih rasprše po lokalnim vrtovima u ciljanom području.
Hrvatski program poklapa se sa sve snažnijim upozorenjima nekih da bi globalno zagrevanje moglo da učini delove Evrope osetljivijima na zarazne bolesti koje šire komarci.
(Telegraf.rs)