Završena komemoracija u Potočarima: Sahranjeni posmrtni ostaci 30 žrtava

Vreme čitanja: oko 2 min.

Evropski parlament je 2009. godine doneo Rezoluciju o Srebrenici, kojom je pozvao države članice EU i zemlje Zapadnog Balkana da obeležavaju 11. jul kao dan sećanja na zločin u Srebrenici

Foto: Tanjug/AP

U Memorijalnom centru u Potočarima završeno je obeležavanje 28. godišnjice od zločina počinjenog nad Bošnjacima, tokom građanskog rata u BiH, 11. jula 1995. godine.

Danas, kao i svih prethodnih godina, sahranjeni su posmrtni ostaci 30 ubijenih u okviru celodnevnog komemorativnog skupa, kome su prisustvovali građani, predstavnici EU i političkog Sarajeva.

Ovaj komemorativni skup obezbeđivala je Policija Republike Srpske, uz podršku ostalih bezbednosnih struktura u BiH s ciljem da se izbegnu incidenti poput onog koji se dogodio na današnji dan 2015, kada je napadnut Aleksandar Vučić, koji je tada u svojstvu premijera otišao da oda poštu srebreničkim žrtvama. Nakon što je položio cveće na spomen obeležje u Memorijalnom centru Potočari, na putu ka svečanoj loži, predviđenoj za delegacije, Vučiću su najpre zviždali, a onda su ga gađali raznim predmetima, grumenima zemlje i kamenjem od kojih ga je jedan pogodio u lice i slomio mu naočare. Vlasti u BiH do danas nisu rasvetlile ovaj incident, niti su počinioci privedeni pravdi.

Inače, zbog današnje godišnjice srebreničkih događaja i 31. godišnjice od velikog srpskog stradanja oko Srebrenice, načelnik Opštine Mladen Grujičić doneo je odluku o dva neradna dana u ovoj lokalnoj samoupravi.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel je odao poštu srebreničkim žrtvama, rekavši da se žrtve i nemerljivi bol njihovog gubitka nikada neće zaboraviti.

“Danas se prisećamo tragedije genocida u Srebrenici. Srcem smo uz porodice i njihove voljene koji su pretrpeli ovaj nemerljiv gubitak. Nikada ih nećemo zaboraviti,” napisao je Mišel na Tviteru.

Dodao je da “borba protiv mržnje, poricanja zločina, retorike podela – najbolji je način za izgradnju bolje budućnosti za Bosnu I Hercegovinu i Zapadni Balkan”.

Oglasio se i hrvatski predsednik Zoran Milanović, koji je porukom da je važno da se "ovakvi zločini više ne ponove".

"Na današnji dan prisećamo se više od osam hilljada žrtava genocida u Srebrenici. Ova tužna godišnjica posebno je teška i bolna za porodice ubijenih, kojima želim još jednom da izrazim svoje najiskrenije saučešće", naveo je Milanović na Fejsbuku i, između ostalog, poručio da je "sećanje na žrtve važno radi budućih generacija".

Premijer Hrvatske Andrej Plenković je na Tviteru poručio da se srebreničkih događaja priseća sa "osećajem dubokog pijeteta prema žrtvama i njihovim porodicama".

"Nikada ne smemo zaboraviti njihovu patnju ni dopustiti da se takvo zlo ponovi", napisao je Plenković. Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić je saopštila da je u sarajevskoj Većnici organizovano desetosatno čitanje imena svih žrtava.

"Zastave na Humu, Bijeloj tabiji i Većnici su spuštene na pola koplja, a na Većnici je istaknut 'Cvet Srebrenice'", navela je Karićeva.

(Telegraf.rs)