Posle tragedija u Srbiji građani Crne Gore vraćaju oružje u rekordnim količinama
"Za samo poslednjih nekoliko dana imamo više vraćenog oružja nego u prethodnih godinu dana", izjavio je ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Filip Adžić.
Za svega pet dana crnogorski građani vratili su stotinak komada oružja, kazao je TVCG ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Filip Adžić. Kaže da je odziv građana, nakon dešavanja u Srbiji, odziv mnogo veći nego ranije.
"Za samo poslednjih nekoliko dana imamo više vraćenog oružja nego u prethodnih godinu dana. Ono je u 2020. godini i 2021. iznosilo po pedesetak komada oružja godišnje, dok u ovoj godini imamo oko 180 vraćenih komada oružja, a od 8. maja imamo oko 100 vraćenih komada oružja", kazao je Adžić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova – Uprava policije podsetilo je građane na akciju "Poštuj život – vrati oružje", i apelovalo da svaki građanin, shodno Zakonu o oružju, može bez bilo kakvih pravnih posledica nesmetano i dobrovoljno policiji predati vatreno oružje bez obzira na to da li ga posjeduje u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji vatrenog oružja je reč.
"Način na koji građanin oružje može predati je veoma jednostavan, a to je pozivom na broj 122, nakon čega će policijski službenik preuzeti oružje na mestu gde se ono nalazi i građaninu izdati potvrdu o preuzetom vatrenom oružju", navode se u saopštenju Uprave policije.
Ukazali su na odredbe Zakona o oružju kojim se u članu 33 propisuje, da je zabranjeno nošenje oružja na javnom mestu, da su svi dužni da se pridržavaju pravila javno istaknutih zabrana o unošenju oružja u određene prostore ili prostorije kao i da se ne sme na javnom mestu oružje učiniti vidljivim drugim licima, niti se sme nositi na način koji ih uznemirava.
"U istom zakonu član 34 propisuje da se oružje i municija moraju čuvati tako da nisu dostupni licu koje nije ovlašćeno da ih poseduje, a naročito maloletnicima, zaključani i odvojeni u metalnom ormaru, sefu ili sličnom spremištu ili na drugi bezbedan način. Član 36 pomenutog zakona propisuje da je vlasnik oružja dužan da oružje održava u ispravnom stanju i da pravilno rukuje njime i da je zabranjena upotreba oružja na javnom ili na drugom mestu, gde se može ugroziti bezbednost građana", kazali su iz UP.
(Telegraf.rs)