Mediji u regionu i dalje prate atmosferu dan nakon masakra u Beogradu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nezapamćen zločin u beogradskoj Osnovnoj školi potresao je ne samo Srbiju, već i ceo region

Foto: Telegraf

Dan nakon stravičnog događaja u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", kada je dete, trinaestogodišnji učenik te škole, ubilo osam učenika i domara škole, a ranio šest učenika i profesorku i dalje je glavna tema regionalnih medija.

Hrvatski portal Index i zagrebački Jutarnji list u kontinuitetu i sa fotografijama sa lica mesta prate situaciju u kojoj se učenici i građani opraštaju od nastradalih paljem sveća i polaganjem cveća, igračaka i drugih stvari ispred škole u kojoj je se dogodio neviđeni masakr, najveći u savremenoj istoriji Srbije i regiona.

Takođe, hrvatski mediji prate stanje povređene dece i jedne nastavnice koji su juče podvrgnuti hirurškim intervencijama. Oni prenose pisanje beogradksih medija da je počinilac K.K. (13) najmlađa osoba koja je upucala najviše osoba. Tu činjenicu prenosi i sarajeski portal Klix.

Inače, oko svih škola u Republici Srpskoj i nekim školama u Federaciji BiH juče je preventivno povećan broj pripadnika policije.

Masakr u Beogradu potresao je i Crnu Goru i upalio crveni alarm celom društvu, upozorila je danas poslanica GP Ura i dugogodišnja prosvetna radnica Božena Jelušić.

“Sve što se desi u regionu, pa čak i u zemljama Evropkse unije treba posmatrati kao potencijalno moguće da se desi i ovde”, rekla je Jelušić ća TVCG. Zbog toga, istakla je, ako ne udružimo hitno snagei pokušamo da rešimo problem, bićemo neprijatno iznenađeni.

Psihoterapet Dijana Popović Gavranović je primetila da današnju decu odgajaju roditelji koje je oblikovala tranzicija, i rezultati su, kaže, svuda oko nas. Smatra da su roditelji ključni da usmere dete na koji način će se ponašati u kriznim situacijama.

“Neka deca kad su pod velikim emocionalnim pritiskom, kada imaju doživljaj da se nalaze u bezizlaznoj situaciji počnu da osećaju veliku količinu straha, ljutnje, tuge nekad postanu depresivna, razvijaju doživljaj krivice, izgube samopouzdanje i samopoštovanje i tada počnu da čine stvari na svoju štetu, i ugroze sebe ili druge osobe”, poručila je Popović Gavranović.

Deci oružje, ističu, ne sme biti pri ruci, uz podsećanje na podatak MUP-a od marta ove godine da je u Crnoj Gori na blizu 620.000 stanovnika 100.000 izdatih oružnih listova.

Skopski mediji pišu da se samo 24 sata nakon jezivog masakra veliki broj građana i đaka ponovo okuplja ispred škole na Vračaru da odaju poštu tragično stradalicima.

Portal skopskog Kanala 5, piše da ispred škole vlada tišina i da se čuju samo jecaji prisutnih.

"Svi su tužni. Ispred škole je mnogo učenika i nastavnika koji ne mogu da ispričaju šta se na ovom mestu dogodilo pre samo 24 sata....", piše portal.

(Telegraf.rs/Tanjug)