Održana Komemoracija za žrtve ustaškog logora Jasenovac: Milanović i Plenković se nisu ni pozdravili

Vreme čitanja: oko 2 min.

Komemoracijom se odaje počast svim žrtvama i preživelim zatočenicima logora

Foto: Tanjug/HINA/Tomislav Pavlek

Kolonom sećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika Cvet kod kojeg su položili ruže, državni vrh Hrvatske, predstavnici nacionalnih manjina, antifašisti, preživela zatvorenica Nevenka Končar i članovi porodica stradalih odali su danas počast žrtvama ustaškog logora Jasenovac.

Prethodnih godina predstavnici jevrejske nacionalne manjine odavali su počast zasebno, prošle godine to je učinio i predsednik Hrvatske Zoran Milanović, a ove je godine na komemoraciji povodom 78. godišnjice proboja poslednjih zatvorenika iz ustaškog logora bio ceo državni vrh, zajedno sa predstavnicima svih manjina i predstavnicima antifašista, prenela je Hina.

Ruže podno spomenika arhitekte Bogdana Bogdanovića položili su i odali počast stradalima predsednik Hrvatske Zoran Milanović, predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i predsednik vlade Andrej Plenković. Počast su odali predstavnici porodica stradalih, predstavnici Koordinacije jevrejskih opština u Hrvatskoj predvođeni predsednikom Koordinacije Ognjenom Krausom, Saveza antifašističkih boraca i antifašista predvođeni Franjom Habulinom i bivšim hrvatskim predsednikom Stjepanom Mesićem, Srpskog narodnog veća predvođeni saborskim poslanikom Miloradom Pupovcem i Saveza Roma u Hrvatskoj "Kali Sara" predvođeni saborskim poslanikom Veljkom Kajtazijem i predsednicom Saveza Suzanom Krčmar.

Video: Jelena Buhač Radojčić: Upoznajte pravu Daru iz Jasenovca

Komemoraciji su prisustvovali i predstavnici ambasada u Hrvatskoj, među njima i izraelske, kao i predstavnici političkih stranaka, institucija, udruženja i gradova.

U Jasenovac su došli predsednik Zoran Milanović i predsednik Vlade Andrej Plenković. Plenković, koji je stigao odmah iza Milanovića, samo je prošao iza predsednika bez reči, prenose hrvatski mediji.

Među okupljenima je bio i predsednik Koordinacije jevrejskih opština Ognjen Kraus.

Foto: Tanjug/AP

"Insistiramo da se u zakon uvedu ustaški simboli - prestanak s falsifikovanjem istorije, negiranjem Jasenovca, ustaških logora", kazao je Kraus.

Istakao je da ima pomaka unazad pet godina, ali da je prekršajni zakon "samo kozmetički, još iz SFRJ-a".

U koncentarionom logoru Jasenovac ustaše su u stravičnim mukama umorile 700.000 ljudi, uglavnom Srba, Jevreja i Roma. Pred kraj Drugog svetskog rata, rano ujutro, 22. aprila 1945. godine, poslednjih 600 zatvorenika krenulo je u proboj. Proboj je preživelo stotinak logoraša.

(Telegraf.rs)