Podignuta optužnica protiv Šarićevog čoveka od poverenja: Šarac bio mozak operacije, naredio i likvidaciju
Ćosić bio zadužen za planiranje krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike prema Evropi
Hrvatska Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) podigla je optužnicu protiv Petra Ćosića (52) zvanog Šarac i još sedmorice optuženih za niz krivičnih dela počinjenih u sklopu zločinačkog udruženja koje je predvodio Ćosić.
Ta krivična dela obuhvataju krijumčarenje droge, teško ubistvo, nedozvoljenog posedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, sve u okviru zločinačkog udruženja, te nedozvoljenog posedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari.
Ćosić je bio čovek od poverenja balkanskog narko-bosa Darka Šarića, a USKOK je u istrazi dokaze pribavljao u saradnji s nadležnim telima Francuske, Srbije, Austrije, Španije, Ekvadora, Italije, Grčke i Nemačke te uz izuzetan angažman Evrodžasta, ambasade Hrvatske u Čileu i Interpola.
USKOK je u optužnici predložio da se od sedam optuženika na čelu s Ćosićem oduzme imovinska korist ostvarena krivičnim delima u iznosu od 3.415.422,32 evra, a Županijskom sudu u Zagrebu predloženo je i produženje istražnog zatvora protiv petorice okrivljenika, prenosi Jutarnji list.
Optužnicom se Šarić tereti da je, najkasnije od novembra 2019. godine do 13. aprila 2022. u Hrvatskoj, Belgiji, Španiji Nemačkoj, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Italiji, Kolumbiji i Ekvadoru, u cilju sticanja nepripadne materijalne koristi kontinuiranom nabavkom, prevozom i daljom preprodajom kokaina na ilegalnom narkotržištu, povezao u zajedničko delovanje II., IV., V., VI. i VII. okrivljenog. te više drugih osoba, od kojih je jedna osoba u međuvremenu preminula.
Za osmišljavanje celokupnog plana krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike prema Evropi bio je zadužen Ćosić koji je osobama koje je povezao u zajedničko delovanje davao uputstva i instrukcije, nabavljao kokain, nadzirao njegov transport i iskrcavanje, odobravao njegovu prodaju i cenu prodaje, kao i način isplate te je organizovao izvlačenje kokaina iz kontejnera dopremljenih na hrvatsku teritoriju.
Likvidacija
Pritom je osoba koja je naknadno preminula, budući da se nalazila u Ekvadoru, bila zadužena za direktne kontakte s dobavljačima droge, kao i za određivanje mesta i vremena ubacivanja droge u izabrani kontejner koji je i pratila tokom puta.
Veza u Ekvadoru bio je Milan Milovac, zvani Čupavi čiju je likvidaciju bio naredio Šarić.
Inače, u okviru plana, drugookrivljeni je bio zadužen za organizaciju i finansiranje ukrcaja kokaina u pevozno sredstvo, kao i za nadzor nad transportom kontejnera, četvrtookrivljeni za koordinisanje radnji i osoba na terenu po uputstvima prvookrivljenog, kao i za isplatu učesnika, preuzimanje droge izvučene iz kontejnera u Pločama te njen prevoz do Zagreba i dalje rasparčavanje u Hrvatskoj, petookrivljeni za preuzimanje droge izvučene iz kontejnera u Pločama i njen prevoz do Zagreba, šestookrivljeni za prihvat kontejnera po dolasku u iskrcajnu luku Ploče, njegovu opservaciju te organizovanje izvlačenja droge, a sedmookrivljeni za pozicioniranje kontejnera po njegovom iskrcavanju u luci Ploče na mesto gde izostaje video nadzor i na nivo na kojoj je moguće pristupiti mu, te u slučaju potrebe i za njegovo skladištenje do prevoza u Zagreb.
U okviru plana i radi ostvarenja konačnog cilja kriminalne grupacije, još je niz drugih osoba poduzimalo i ostale potrebne aktivnosti i dodijeljene im zadaće poput nabave droge, njenog transporta, krijumčarenja, izvlačenja, praćenja tijekom transporta te isplaćivanja dobavljača.
Na opisani način okrivljenici su prokrijumčarili u Hrvatsku i druge zemlje članice Evropske unije najmanje 609 kilograma kokaina u vrednosti većoj od 16,4 miliona evra, koji su potom i preprodali.
Nadalje, Ćosić je delujući iz Hrvatske i još jedna osoba, a radi se o Darku Šariću, koja je delovala iz Srbije, najkasnije od februara 2020. godine pa do 12. januara 2021. u Hrvatskoj, Srbiji i Ekvadoru, nezadovoljni time što je osoba koja je u međuvremenu preminula postupala mimo njihovih dozvola te što je na njima neprihvatljiv način osujetila ostvarenje kontakta s dobavljačima kokaina iz Ekvadora i Kolumbije, kao i njenim odnosom prema njima i njihovoj kriminalnoj grupaciji, u cilju da tu osobu na podmukao način liše života, povezali su u zajedničko delovanje drugookrivljenog i više drugih zasad nepoznatih osoba.
Nakon odluke da se realizuje likvidacija koju su prvookrivljeni i osoba iz Srbije doneli najkasnije 15. februara 2020., prvookrivljeni je s odlukom upoznao drugookrivljenog koji je bio zadužen za proveru kretanja po Ekvadoru osobe čiju su smrt planirali, kao i za angažman ubica.
Potom je drugookrivljeni u Ekvadoru angažovao jednu nepoznatu osobu da prati navedenu osobu, da plaća troškove te da isplati osobe koje će preduzimati potrebne radnje. Zatim je drugookrivlj3eni angažovao još jednu nepoznatu osobu radi pratnje, ali i za pronalazak osoba koje će neposredno izvršiti likvidaciju, a što je ta osoba pristala učiniti.
Po uputstvu drugookrivljenog, ta osoba je izdala i nalog da se ciljana osoba liši života, što se pokušao učiniti 13. novembra 2020. u Gvajadakvilu, ali uprkos tome što su napadači ispalili veći broj hitaca, žrtva nije preminula već je zadobila za život opasne povrede zbog kojih je odmah prevezena na bolničko lečenje.
Po obaveštenju da je žrtva samo ranjena, Ćosić i osoba iz Srbije su u daljnjoj nameri da sprovedu do kraja svoj plan, dali nalog drugookrivljenom da se ubistvo organizuje dok se žrtva nalazi na lečenju, pri čemu je prvookrivljeni ponudio i dodatnih 50.000 za sada nepoznate valute namenjenih neposrednim izvršiteljima, dok je za usmrćenje policajaca koji su ranjenu osobu čuvali u bolnici ponudio po 20.000 čemu se pridružila i osoba iz Srbije.
U tu svrhu angažovane su dve osobe iz Kolumbije, ali do realizacije dogovorenog nije došlo jer je jedna od njih uhapšena. Po otpuštanju iz bolnice, žrtvi se stanje gotovo odmah pogoršalo te je umrla usled posledica ranijeg ranjavanja.
Oružje, eksplozivi i eksplozivne naprave
Osim toga, drugookrivljeni je od tačno neutvrđenog dana tokom 2019. godine pa do 12. aprila 2022. u Hrvatskoj, BiH te Francuskoj, u cilju sticanja nepripadajuće materijalne koristi kontinuiranom nabavkom, prevozom, prenosom preko državne granice i kroz teritoriju država članica EU, te daljnjom prodajom većih količina oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava, povezao u zajedničko delovanje osmookrivljenog i više drugih osoba.
Pritom je osmookrivljeni bio zadužen za preuzimanje oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava u BiH, od osobe zadužene za pribavljanje potrebnog oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava, sve po narudžbi drugookrivljenog i povremeno još jedne osobe, a koji su obojica bili zaduženi i za finansiranje same nabavke.
Kupce oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava pronalazio je drugookrivljeni., a među njima i osobu iz Francuske zaduženu da preproda preuzeto oružje, eksploziv i eksplozivne naprave.
Tako su u više navrata okrivljenici iz BiH do Francuske prevezli 38 automatskih pušaka, 119 granata, 2,4 kilograma plastičnog eksploziva, pet pištolja, jednu pušku, municiju i detonatore koje su prodali za najmanje 164.500 eura, dok je drugookrivljeni preuzeo na isti način pribavljeno neidentifikovano oružje s prigušivačem, jednu automatsku pušku, tri pištolja, municiju te kilogram plastičnog eksploziva s upaljačima. Novac dobijen prodajom oružja podelili su s drugookrivljenim i osobom koja je sufinansirala preprodaju.
Također su drugookrivljeni i trećeokrivljeni najkasnije od 14. februara 2020. do 26. februara 2021. u Hrvatskoj, Kolumbiji, Panami, Ekvadoru i Španiji, u cilju sticanja nepripadajuće materijalne koristi kontinuiranom nabavkom, prevozom i daljnjom preprodajom kokaina na ilegalnom narkotržištu, povezali u zajedničko delovanje više drugih osoba.
Pritom je drugookrivljeni bio zadužen za celokupnu organizaciju ukrcaja kokaina u prevozno sredstvo, dok je trećeokrivljeni bio zadužen za finansiranje nabave i samu nabavku droge te organizaciju izvlačenja droge iz kontejnera dopremljenih u Hrvatsku.
Na opisani način su nabavili i pripremili za utovar na brod na području Kolumbije najmanje 500 kilograma kokaina, ali do konačne realizacije transfera nije došlo jer su bila uvedena ograničenja zbog pandemije, zbog čega je trećeokrivljeni i dalje nudio na prodaju nabavljenu drogu, od čega je na kraju odustao uprkos uloženom novcu.
Trećeokrivljeni se tereti i da je u februaru 2021. godine organizovao izvlačenje 65 kilograma kokaina iz kontejnera dopremljenog u luku Ploče. Ali, trećeokrivljeni i osobe koje je za to angažovao nisu našle kokain jer ga je ranije zaplenila policija u Turskoj.
S ciljem izvlačenja 430 kilograma kokaina iz kontejnera pristiglog u luku Rijeka, trećeokrivljeni je angažovao iste osobe, ali no budući da je u međuvremenu shvatio kako je informacija o zalutaloj pošiljci data većem broju osoba, odustao je od angažmana svoje grupacije zbog rizika da ne budu otkriveni.
Također se trećeokrivljeni tereti da je, na adresi svog neprijavljenog prebivališta u Srimi, držao poluautomatski prepravljeni signalno-startno-plinski pištolj, dva prigušivača i municiju.
(Telegraf.rs)