Bivša srpska misica o ubistvu Gorana Vlaovića na Pagu: "Morala sam da identifikujem njegovo telo"
U Zadru je počelo suđenje Dušku Tanaskoviću za ubojstvo Gorana Vlaovića na Pagu
Nimalo nervozno nije izgledao 29-godišnji Duško Tanasković iz Kragujevca nakon što je u sredu iz istražnog zatvora u Zadru u pratnji trojice policajaca, u panciru i sa lisicama doveden u sudnicu Županijskog suda gde mu je počelo suđenje za likvidaciju na Zrću 25. avgusta prošle godine, javlja "Jutanji list".
Pogledom je hladno odmerio novinare nakon čega je sudiji Ani Brkić rekao kako nije kriv za ubistvo 39-godišnjeg državljanina Crne Gore Gorana Vlaovića kojem je, prema optužbi, u šest sati ujutro, ispred noćnog kluba "Noa" na plaži Katarelac na Pagu ispalio hitac u potiljak iz pištolja marke "Glock 77". Vlaović je umro na putu do zadarske Opšte bolnice.
"Nisam kriv", rekao je nakon čega je na upit sudije razume li hrvatski jezik i treba li mu prevodilac rekao da je sve razumeo, ali da se ne smatra krivim.
Svoju odbranu će izneti na kraju dokaznog postupka u kojem ga zastupa splitski advokat Vinko Gulišija. Porodicu ubijenog Vlaovića zastupa zadarski advokat Boris Radman koji je će do kraja postupka prema Tanaskoviću postaviti imovinsko pravni zahtev.
Zastupnik optužbe Ivica Škara naveo je da tužilaštvo raspolaže sa 32 dokaza iz optužnog akta, te je predložio da se svi dokazi pročitaju na glavnoj raspravi. S tim su se složili svi, osim Gulišije u delu gde je zadržao pravo poziva drugih veštaka psihijatrijske struke i svedoka nakon saslušanja kombinovanog veštačenja.
"Nelogičan je nalaz psihijatara, a postoji neka nova dokumentacija koju ćemo dostaviti na raspravi. Moj klijent boluje od paranoidne šizofrenije. Nalaz i mišljenje psihijatara se ne uklapa u njegovu bolest", rekao je Gulišija.
Pre nego što su pročitani iskazi svedoka u sudnici je pušten snimak ubistva koje su zabeležile nadzorne kamere kluba "Beach garden". Kako je snimak hladnokrve egzekucije prikazan na laptopu Tanasković je morao da ustane kako bi ga pogledao izbliza. Snimak je promatrao bez reči nakon čega se vratio na optuženičku klupu.
Zasad nije otkrio motiv zbog kog je ubio Vlaovića, a u kuloarima se likvidacija dovodila u vezu sa sukobima između dva najpoznatija narkoklana na Balkanu - kavačkog i škaljarskog, u kojima je dosad u regionu i inostranstvu ubijeno više desetina osoba. Vlaović je navodno bio desna ruka ubijenog vođe škaljarskog klana Jovana Vukotića (42).
Uz obezbeđenje pripadnika interventne policije s dugim cevima, 26. avgusta prošle godine Tanasković je priveden na sud nakon čega je prebačen u zatvor u Zadru u u kojem se od tada nalazi. Veštaci su utvrdili da je u vreme ubojstva bio uračunljiv i svestan svojih postupaka.
U vreme šokantne likvidacije na Zrću se održavao "Sonus festival". Naočigled gostiju koji su se u to vreme vraćali u apartmane, Tanasković je prema iskazima svedoka izvukao pištolj iz torbice i pucao Vlaoviću u potiljak iznad uha, nakon čega je neuravnoteženo bežao. U begu je smrskao mobilni telefon i presvukao se, a policija je u niskom rastinju pronašla njegov crni ranac.
Iz iskaza jednog od turista koji je prvi pomagao ranjenom Vlaoviću sve je izgledalo kao - "neslana šala".
"Čuo sam pucanj i sve dok nisam video da je jedna osoba pala licem na zemlju mislio sam da je u pitanju šala. Vidio sam jednu osobu koja je pokušala da sakrije oružje u torbicu, pa sam povikao: ‘pištolj, pa pištolj!‘ Ljudi su počeli da beže. Vidio sam kako on beži prema plaži", opisao je, te dodao kako ubicu ne bi mogao da prepozna.
"Pružio sam pomoć ranjenom, a onda su počeli drugi, pa i lekar koji je bio na festivalu. Medicinski tehničar mu je masirao srce i rekao mi da mu rukom pritisnem ranu. Pokušavao sam da razgovaram s njim. Bio sam jako potresen", rekao je u iskazu.
Bivša srpska misica i devojka ubijenog Vlaovića, Dragana Banić, svedočila je da je iz Nemačke u Hrvatsku stigla iznajmljenim "Audijem A3". Jedno vreme je bila kod porodice u Benkovcu, a ona i Vlaović su bili dve i po godine u vezi, te su živeli u Beogradu.
"Goran je u marinu u Sukošanu došao brodom moguće iz Splita, ne znam tačno. Iz Sukošana je brod potom dovezao na Zrće. Prvih nekoliko dana smo bili sami, a onda su nam došli prijatelji - bračni par Nikola i Doris Prpić. Te večeri smo oko ponoći izašli u ‘Nou‘. Bili smo za gornjim stolom kraj di džeja, a u jednom trenutku radnik kluba nas je častio šampanjcem. Ja sam oko 3.40 sati otišla u apartman jer sam bila umorna, ali oko šest sati na vrata apartmana lupao mi je Nikola. Vikao je da Goran leži ispred kluba. Pričao je nepovezano. Otrčala sam tamo i videla Gorana kako leži u krvi. Bilo mi je jako loše. Pitala sam mogu li s hitnom s njim, ali rekli su mi da ne može jer ima puls i diše. Krenuli smo prema Zadru, gde sam na kraju morala da identifikujem njegovo telo", posvedočila je Banićeva.
Nikola Brkić koji je u trenutku likvidacije izlazio s Goranom iz kluba rekao je da nije mogao da poveruje šta se dogodilo.
"Kada smo iz kluba krenuli prema apartmanu šalili smo se i komentarisali veče. U jednom trenutku sam s leve strane čuo pucanj, a neto je povikao: ‘bela majica, bela majica!‘. Tada sam video da Goran pada. Otrčao sam u šoku i strahu, tako da nisam video osobu koja je pucala u Gorana. Otišao sam po Draganu", rekao je on.
Šef obezbeđenja u vreme "Sonus festivala" bio je Zadranin Vedran Ikić, te njegove kolege Ivan Tomljenović i Siniša Karač. Neposredno pre ubistva uočili su da neko prodaje lažne narukvice za festival pa su ga pokušali uloviti, ali tada se začuo pucanj.
"Čuo sam prasak, ali nisam shvatio šta se tačno događa. Video sam momka koji je trčao", rekao je u svom iskazu Ikić. Tomljenović je tada ugledao muškarca kako leži na zemlji i kako mu teče krv iz glave, a bežao je muškarac koji je imao belu kapu i crnu majicu.
"Mi smo se lagano kretali za njim, pozvao sam 112, te sam im rekao da je došlo do pucnjave. Nastavili smo da ga pratimo, a on je bio dezorijentisan, krenuo je prema plaži Zrće, pa je trčeći preskakao zidove i makadamskim putem bežao. Potom se presvukao, pa je ostao bez crne majice i bele kape. Stopirao je vozila nakon čega je ubrzo stigla policija i uhapsila ga", ispričao je Tomljenović.
Tanaskovićeva porodica, čiji članovi nisu bili u sudnici, ponudila je garanciju od 100.000 evra kako bi se branio sa slobode, ali je kaucija odbijena. Optužnica ga tereti za krivično delo ubistva za šta je zaprečena kazna od pet do 20 godina zatvora. Suđenje, koje se nastavlja 3. maja, pratio je i šef službe krimi policije PU zadarske Željko Pilipović.
(Telegraf.rs)