Platio mašinu 11.000 evra, pa ostao i bez novca, i bez proizvoda: Hrvatska policija upozorava na prevaranta

Vreme čitanja: oko 2 min.

Reč je o JCB radnoj mašini za čiju kupovinu je 45-godišnjak uplatio 11.000 evra

Foto-ilustracija: Shutterstock, Pixabay

Policija traga za onlajn prevarantom koji je 45-godišnjeg muškarca iz Gospića oštetio za 11.000 evra pošto je preko interneta dogovorio kupovinu i uplatio novac za radnu mašinu.

Ličko-senjska policija u ponedeljak je saopštila da im se za pomoć obratio 45-godišnjak koji je početkom februara na internetu pronašao oglas za kupovinu radne mašine i stupio u kontakt s prodavcem, pa je na osnovu imejl dogovora uplatio novac, piše Hina.

Kako je Hini rekla portparolka PU Maja Brozičević komunikacija je počela preko portala, nakon čega je muškarac iz Gospića dobio mejl adresu na koju je trebalo da se javi. Kada je kroz prepisku dobio podatke računa na koji da uplati novac usledilo je još nekoliko mejlova, o tome kada će mašina stići, a onda je navodni prodavac prekinuo svaku komunikaciju.

Hina nezvanično saznaje da je reč o JCB radnoj mašini za čiju kupovinu je 45-godišnjak uplatio 11.000 evra. Kako bi otkrila prevaranta policija prati internet komunikaciju i trag novca, prenosi Fenix magazin.

Policija je tim povodom građane upozorila da budu oprezni prilikom onlajn kupovine, jer se neretko događa da linkovi za plaćanje vode na lažne stranice i da "treba dobro da pogledaju internet adresu na koju link vodi”.

Savetuju da kod takve kupovine koriste prvenstveno onlajn firme iz Hrvatske ili drugih država članica Evropske unije, jer su veće šanse da će moći da se reše mogući problemi.

- Potrudite se pre kupovine da istražite i proverite recenzije drugih kupaca, plaćajte samo preko sigurnog pružaoca usluge plaćanja i to samo kada ste spojeni na sigurnu internet vezu - rekla je Brozičević.

Dodala je i da kod internet kupovine treba izbegavati oglase i stranice koje nude "neverovatne" ponude ili “čudotvorne” proizvode i nešto što se čini “predobro da bi bilo istinito”.

U policiji savetuju da onlajn plaćanja treba obavljati samo na sigurnom uređaju sa redovno ažuriranim operativnim sistemom i sigurnosnim softverom, a ako plaćeni proizvod ne stigne treba kontaktirati prodavca, a ako on ne odgovara i banku.

(Telegraf.rs)