Upozorenje na jaku kišu i olujne vetrove u regionu: U Hrvatskoj upaljen crveni meteoalarm, u BiH narandžasti
Na Jadranu će duvati jaki i olujni jugo i južni vetar, dok se u BiH očekuje vetar brzine 55-65 kilometara na sat, a na zapadu i jugozapadu zemlje povremeno udari i do 85 kilometara na sat
Državni hidrometeorološki zavod objavio je ozbiljno upozorenje zbog velike promene vremena u Hrvatskoj, a koje će danas zahvatiti veći deo zemlje. Slično upozorenje zbog snažnog vetra na snazi je i u Bosni i Hercegovini.
Za celu hrvatsku obalu na snazi je crveno upozorenje Meteoalarma.
Pretežno oblačno, kišovito i vetrovito, u višem gorju biće susnežice i snega, a od sredine dana i u nižim predelima Gorskog kotara, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za utorak.
Kiša će na Jadranu i u područjima uz njega biti povremeno obilna, a biće i izraženih pljuskova s grmljavinom, dok se najmanje padavine očekuje na istoku zemlje. U noći susnežica i sneg mogući su i ponegde na severozapadu zemlje, prenosi Index.
Do kraja dana kiša će zahvatiti celu Hrvatsku, a mestimično će biti obilna, uz izraženije pljuskove i grmljavinu, posebno na Jadranu i uz njega. Lokalno do kraja dana može pasti i više od 100 mm kiše, dok u severozapadnim krajevima više od 30 mm.
Duvaće umeren istočni i severoistočni vetar, mestimično s jakim udarima, a na Jadranu jaki i olujni jugo i južni vetar. Na severnom delu će već prepodne duvati umerena do jaka, na udare i olujna bura. Najviša dnevna temperatura vazduha od 4 do 9, na Jadranu od 13 do 17 Celzijevih stepeni.
Upaljen narandžasti meteoalarm u delovima BiH
Federalna uprava civilne zaštite upozorila je na pojavu snažnog vetra danas od šest sati ujutru do 18 sati poslepodne.
Federalni hidrometeorološki zavod je izdao narandžasti meteoalarm, a u objašnjenju navode da se očekuju jaki i olujni udari vetra južnog i jugoistočnog smera.
Područje za koje je izdato narandžasto upozorenje su zapad, jugozapad i centralna područja Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.ba.
Očekuje se vetar brzine 55-65 kilometara na sat, a na zapadu i jugozapadu BiH povremeno udari i do 85 kilometara na sat.
Građani su upozoreni na moguće smetnje, strukturalna oštećenja i rizik od povrede od iščupanih stabala i krhotina koje nosi vetar. Takođe su mogući i prekidi u snabdevanju električnom energijom.
(Telegraf.rs)