Ilegalna klanica pronađena u kući: Fotografije otkrile užasne uslove u kojima su držali meso u Dalmaciji
Daljom pretragom u registrovanoj mesari na istoj lokaciji zatečen je veći broj svinjskih polutki, jagnjećih butkica i komadi rasečenog svinjskog mesa za koje subjekt u poslovanju s hranom nije mogao dokazati poreklo
Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata tokom jučerašnjeg dana, a nakon sprovedenih istražnih radnji, otkrila je u stambenoj kući na području Dalmacije, u pratećim prostorijama, prostoriju koja je uređena kao priručna klanica, opremljena opremom za klanje životinja, saopštili su iz Inspektorata.
U trenutku nadzora u prostoriji su nađena tkiva zaklanih životinja, kao i tragovi krvi, piše Jutarnji.
Daljom pretragom u registrovanoj mesari na istoj lokaciji zatečen je veći broj svinjskih polutki, jagnjećih butkica i komadi rasečenog svinjskog mesa za koje subjekt u poslovanju s hranom nije mogao dokazati poreklo.
Takođe na istima nisu bile oznake zdravstvene ispravnosti, tj. nisu imali poreklo iz odobrenog objekta i nisu podvrgnuti obaveznom ante mortem i post mortem pregledu.
"Zatečeno meso je u skladu sa zakonskim propisima neškodljivo zbrinuto te je naređeno pranje, čišćenje i dezinfekcija prostorija", istakli su iz Državnog inspektorata. Navode i kako je "inspekcijski postupak u toku te će nakon utvrđenog biti podneta krivična prijava i prekršajni nalog".
Ovakve nadzore veterinarska inspekcija Državnog inspektorata obavlja redovno u skladu sa planovima rada i dobijenim prijavama. Tako je tokom samo ove godine obavljeno 36 nadzora kontrole ilegalnog obavljanja delatnosti klanja i prerade mesa.
Ovi nadzori prvenstveno imaju za cilj zaštitu zdravlja ljudi i suzbijanje širenja zaraznih bolesti koje se mogu prenositi živim životinjama, mesom i proizvodima od mesa.
S obzirom na to da se dolaskom hladnijeg zimskog razdoblja približava i tzv. tradicionalno klanje, iz Državnog inspektorata podsećaju i na važeće propise i obaveze vezane uz svinjokolj.
"Pravilnikom o klanju životinja namenjenih potrošnji u domaćinstvu dozvoljava se klanje (svinje, ovce, koze, živina, kunići/zečevi i uzgojena divljač) izvan klanice, ako su meso i mesni proizvodi tih životinja namenjeni potrebama vlastitog domaćinstva. Prema Uredbi o zdravlju životinja 2016/429, sve lokacije odnosno farme na kojima se drže svinje, bez obzira na njihov broj, moraju biti registrovana.
Nadalje, sve svinje u Republici Hrvatskoj moraju biti označene ušnom markicom ili tetoviranim brojem te je obavezna pretraga na trihinelu u ovlašćenoj veterinarskoj organizaciji. Isto tako, klanje svinja, čije je meso namenjeno za ličnu upotrebu u domaćinstvu potrebno je prijaviti veterinarskoj organizaciji ili praksi najkasnije 24 sata pre klanja. Nužno je i sprovođenje svih potrebnih preventivnih mera radi ranog otkrivanja i sprečavanja unosa virusa Afričke svinjske kuge u Republiku Hrvatsku", poručuju.
(Telegraf.rs)