Hrvatski sud monstrumu smanjio kaznu jer je star: Silovao mentalno zaostalu ćerku, ona nakon toga rodila
Kako je moguće da u jednom slučaju olakšavajuća okolnost bude što je čovek koji je počinio delo penzioner, a u drugom slučaju je to otežavajuća okolnost?
Hrvatsku je neprijatno iznenadila presuda Visokog krivičnog suda, koji je delimično prihvatio žalbu B.T.-a i smanjio mu sa 20 na 16 godina zatvorsku kaznu zbog dva nedela protiv polne slobode nad bolesnom i lakše mentalno zaostalom 17-godišnjom ćerkom, koja je nakon silovanja rodila.
Devojčica ostala trudna i rodila
B.T. je osuđen jer je u dva navrata 2017. upotrebom sile u porodičnom stanu izvršio polni odnos sa svojom ćerkom od 17 godina, sa kojom je živeo. Sud je izvestio kako je žrtva posebno ranjiva zbog bolesti i invaliditeta (laka mentalna zaostalost) te da je devojčica nakon počinjenja prvog krivičnog dela ostala trudna i potom rodila, piše Index.
Sudsko veće Visokog krivičnog suda, sastavljeno od sutkinja mr. sc. Ljiljane Stipišić, koja je bila predsednica, te sutkinja dr sc. Lane Petko Kujundžić i Snježane Hrupek-Šabijan, odlučilo je uvažiti deo žalbe osuđenika u kojem se osvrće na visinu kazne i navodi da splitski sud nije cenio olakšavajuće okolnosti - stariju životnu dob i vrlo loše zdravstveno stanje.
Apelacijski sud smatra da je prvostepeni sud pravilno cenio optuženiku otežavajuće okolnosti ranijeg višestrukog osuđivanja zbog porodičmog nasilja, ali nije utvrdio i dovoljno vrednovao olakšavajuće okolnosti. Kao olakšavajuće okolnosti koje je prvostepeni sud trebalo da vrednuje Visoki krivični sud ističe optuženikovu dob i status penzionera (60 godina).
- Visoki krivični sud je zbog toga zaključio da pojedinačna kazna zatvora koju je utvrdio prvostepeni sud za drugo krivično delo, kao i izrečena jedinstvena kazna zatvora nisu adekvatne svim okolnostima pa je presudu preinačio u odluci o kažnjavanju - pojasnio je sud.
Doktorke osuđene zbog mita
Međutim, već dva dana posle, Index je izvestio o drugom slučaju.
Splitske doktorke opšte medicine Milka Paradžik i Željka Filipović osuđene su nepravosnažno na zagrebačkom Županijskom sudu za krivično delo primanja mita. Dobile su po godinu dana uslovno sa rokom kušnje od četiri godine, a izrečena im je i sporedna novčana kazna od 90 dnevnih dohodaka, što za Paradžik iznosi 35.400 kuna, a za Filipović 14.400 kuna.
Ono što je zanimljivo, odnosno poveznica s ovim slučajem, temelji se na onome što je njima bila otežavajuća okolnost.
Kod odluke o sankciji olakšavajuće okolnosti su bile da su optužene neosuđivane, danas u dobi od gotovo 70 godina, kao i to da su krivična dela počinjena pre gotovo deset godina, a u međuvremenu se optužene nisu pojavljivale kao počinioci krivičnih dela.
Otežavajuće okolnosti su bile to što su krivična dela optužene počinile kao osobe zrele životne dobi svesne značenja i posledica protivpravnog postupanja, posebno jer se radi o visokokvalifikovanim i akademski obrazovanim osobama. Otežavajuća je bila i upornost u činjenju krivičnih dela, kao i sam broj radnji krivičnog dela.
Advokat Knežević: Sudstvo je autobus u kojem nikad ne znaš koliko će koštati karta jednom kad uđeš u njega
Kako je moguće da u jednom slučaju olakšavajuća okolnost bude što je čovek koji je počinio delo penzioner, a u drugom slučaju je to otežavajuća okolnost?
Index je pitao za mišljenje dubrovačku advokaticu Viktoriju Knežević, koja je povukla zanimljivu paralelu.
- Kada se uporede presude, izgleda da po jednom sudiji penzioneri imaju pravo na jeftinije karte u autobusu, a prema drugom sudiji plaćaju skuplje karte u autobusu. Mislim da tu nema boljeg upoređivanja nego te oko penzionera i vožnje autobusom - rekla je.
Navela je šta bi bilo ispravno.
- Ispravno bi bilo da je to okolnost koja utiče na smanjenje kazne jer nije isto odraditi kaznu zatvora od pet godina kad imaš 25 i kad imaš 75, jer u drugom slučaju to znači da ćeš vrlo verovatno umreti u zatvoru.
Što se tiče slučaja penzionerki, mislim da je sud trebalo da izbaci to "penzionerke" i samo ceni kao otežavajuću okolnost njihovu stručnost, zbog koje su one mogle biti svesne posledica mnogo više nego neko drugi - objasnila je.
- Poruka koja se šalje: sudstvo je autobus u kojem nikad ne znaš koliko će koštati karta jednom kad uđeš u njega - zaključila je za Index advokatica Viktorija Knežević.
(Telegraf.rs)