Održana komemoracija brutalno ubijenim Srbima u Glini: Počast za 1.564 Banijca
Počast srpskim žrtvama odata je u petak na mestu srušene pravoslavne crkve Rođenja presvete Bogorodice, na platou ispred nekadašnjeg Spomen-doma
U Glini je, u organizaciji Antifašističke lige RH i Srpskog narodnog vijeća (SNV), održana komemoracija za 1.564 Banijca, žrtve stravičnog ustaškog zločina iz 1941. godine.
Počast srpskim žrtvama odata je u petak na mestu srušene pravoslavne crkve Rođenja presvete Bogorodice, na platou ispred nekadašnjeg Spomen-doma.
- Treba pamtiti i zločine i ideje koje su do njih dovele, ali istovremeno i ciniti sve da se ljudi izmire - poručio je u ime SNV-a Milorad Pupovac, prenosi Hina, a javlja Tanjug.
On je pozvao na suprotstavljanje nedostojanstvenoj upotrebi žrtava, zanemarivanju moralnih vrednosti i urastanju novih generacija u mržnju.
- Ima onih koji ne priznaju zločin koji se dogodio tu, u bivšoj crkvi Presvete Bogorodice i na drugim mestima, a mi priznanje razumemo kao osudu zločina i kao distanciranje od takvih ideja i dela - rekao je Pupovac.
Naglasio je da to priznanje treba da dođe sa hrvatske strane u Glini, ali i sa srpske strane na nekom drugom mestu.
- Trebamo se odmaknuti, distancirati od onih koji su ''u naše ime'' počinili zločin - rekao je Pupovac.
Potredsednica Antifašisticke lige Republike Hrvatske Vesna Teršelić podsetila je na spaljivanje nekoliko stotina muškaraca i dečaka u crkvi Presvete Bogorodice, koja se nalazila ispred Hrvatskog doma. To je ranije, dodala je, bio Spomen-dom, ali je 1995. godine preimenovan u Hrvatski dom.
- Mi već više od deset godina tražimo povrat Spomen-doma, za sada bez uspeha, takođe da se vrati i uklonjena spomen-ploča. Vreme je za razvijanje kulture secanja na sve žrtve - rekla je Teršelic.
Vedran Matić, izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, rekao je da je potreban konsenzus oko odnosa prema žrtvama i istakao da se produljavanjem sporova samo troši vreme koje se može iskoristiti za unaprjedenje kvaliteta života.
- Molim se za trenutak kada ćemo prestati zloupotrebljavati žrtve - rekao je Matić i upitao da li bi i potraga za oko 2.000 nestalih mogla biti sprovedena uz opštu saradnju i empatiju kakva je postojala između institucija dveu zemlje i građana prilikom potrage u Beogradu za tragično stradalim Splićaninom Matejom Perišem.
U pravoslavnoj crkvi Presvete Bogorodice u Glini u julu 1941. godine počinjen je jedan od najstrašnijih ustaških zločina tokom Drugog svetskog rata.
Ustaše su krajem jula na prevaru sakupile Srbe i dovele ih u crkvu u Glini, gde su ih zaključale, a potom ih ubijale hladnim oružjem. Pokolj u Glini preživeo je samo Ljuban Jednak, pošto su ustaše mislile da je mrtav.
(Telegraf.rs)