U Sloveniji godišnje abortira više od 200 Hrvatica: "U ovom poslu nema mesta prigovoru savesti"
Iako u Hrvatskoj postoji 30 zdravstvenih ustanova koje su ovlašćene za obavljanje postupka prekida trudnoće na zahtev pacijentkinja, jedna od njih je i KB Sveti Duh koji, pobačaj rešava tako što svoje pacijentkinje "ispod pulta" šalje na ginekologiju u Brežice ili Ljubljanu
U poslednje tri godine su 564 pacijentice, državljanke Republike Hrvatske odlazile u slovenačku bolnicu Brežice kako bi ostvarile pravo na zdravstvenu zaštitu koju u svojoj državi ne mogu da dobiju i za to plaćaju najmanje 400 evra.
- Nijedna Etička komisija Vam to neće odobriti, idite u Sloveniju neka vam oni to reše - svi već znaju čije su ovo reči i kome su upućene.
Trudnoj Mireli Čavajdi, koja u sebi nosi teško malformirani plod, lekari iz čak četiri zagrebačke bolnice Petrove, Vinogradske, Merkura i Svetog Duha, rekli su kako ne mogu da obave pobačaj zbog "zakona" koji im omogućava da se pozovu na progovor savetsi.
Svega nekoliko desetima kilometara od Zagreba, drugačija je praksa preko granice. U susednoj Sloveniji važi isti zakon kao i kod nas, onaj iz '70-ih, ali tamo se tumači na potpuno drugačiji način. Iako zakonski mogu, lekari se gotovo nikad ne pozivaju na prigovor savesti, a ipak je stopa abortusa jedna od najnižih u Evropi.
Iako u Hrvatskoj postoji 30 zdravstvenih ustanova koje su ovlašćene za obavljanje postupka prekida trudnoće na zahtev pacijentkinja, jedna od njih je i KB Sveti Duh koji, pobačaj rešava tako što svoje pacijentkinje "ispod pulta" šalje na ginekologiju u Brežice ili Ljubljanu.
Novinari portala 24 sata.hr razgovarali su sa radnicima Opšte bolnice u Brežicama, u kojoj već godinama pacijentkinje iz Hrvatske odlaze kako bi ostvarile svoje pravo na zdravstvenu zaštitu koju u svojoj državi ne mogu da dobiju.
Prema podacima koje su dostavili, piše da su samo u njihovoj bolnici ranije čak 134 Hrvatice obavile pobačaj, u 2020. godini njih 150, dok u 2019. godini njih 280. A gdje su druge bolnice?
U Sloveniji sasvim sigurno godišnje pobaci više od 200 Hrvatica. Dakle, sveukupno u poslednje tri godine su 564 pacijentice, državljanke Republike Hrvatske koje plaćaju i porez i prirez, kao i sva ostala davanja, bile primorane u drugoj državi i to samo u Brežicama da plaćaju zdravstvenu zaštitu koja bi im u njihovoj državi trebao da bude zakonom zagarantovana.
U bolnici u Brežicama kažu da je u većini slučajeva bili reči o neželjenim trudnoćama, ali od tih brojki, u barem deset slučajeva godišnje se jave žene poput Mirele, s teškim malformacijama ploda, koje u vojoj bolnici traže pomoć.
- Imamo desetak takvih slučajeva godišnje. To su žene čijem plodu je utvrđen kromosomski defekt ili je ultrazvučno otkrivena abnormalnost fetusa u tolikoj meri da je nespojiva sa životom. U našoj bolnici, nakon što rukovodstvo razmotri slučaj, obično odobravamo prekid ako je trudnoća kraća od 17 nedelja. Viša gestacijska dob sa anomalijama/kromosomopatijama upućuje se u Ljubljanu, isto je i sa našim pacijentkinjama. Hrvatice nam dolaze jer uglavnom u hrvatskim bolnicama ne uspijevaju da postignu dogovor o prekidu trudnoće uprkos potvrđenoj dijagnozi, odnosno lošoj prognozi - kaže načelnica odeljenja za ginekologiju i akušerstvo, dr. med. Mateja Vukmanič Pohar.
Načelnica ginekologije i porodništva Vukmanič Pohar, kao i sama direktorka bolnice Anica Hribar, razočarane su takvim ponašanjem svojih kolega u hrvatskim bolnicama. Smatraju da su svi lekari, posebno ginekolozi, dužni da pomognu ženi, kao i da se prema njoj ophode po najnovijim preporukama medicinske struke i da ih sigurno vode kroz težak postupak prekida trudnoće.
- Mislim da prigovoru savesti nije mesto u našoj specijalizaciji ginekologije i akušerstva. Ovu profesiju odabrali smo da pomognemo ženama, kako u najlepšim trenucima poput trudnoće i rođenja deteta, tako i u vrlo teškim razdobljima njihovog života. Odluka o prekidu trudnoće nije laka i za žene predstavlja veliki stres i tešku psihičku traumu. Mislim da mi kao zdravstveni radnici nemamo pravo da osuđujemo i pitamo ženu zašto je odlučila da prekine trudnoću jer svako zna svoje razloge. Postoji i ona stara mudrost koja kaže da nikad ne osuđujete čoveka ako barem jedan dan niste hodali u njegovoj koži - poručuje dr. Vukmanič Pohar.
(Telegraf.rs)