Od početka godine u Hrvatskoj uhapšeno 188 krijumčara ljudi: Raste i broj ilegalnih migranata, žele u EU
Na početku migrantske krize na ruti su bili uglavnom stanovnici Avganistana, Iraka, Irana, dok zadnjih godina do Evrope žele da stignu i Pakistanci, Senegalci, Etiopljani, Turci, Bangladežani, Alžirci...
Sa dolaskom proleća i toplijih dana aktiviraju su migrantske rute duž Hrvatske, a najaktivnija je i poslednjih dana ona na kojoj je Hrvatska najtanja, iz susedne Bosne i Hercegovine.
Uglavnom iz pravca Velike Kladuše ili Bihaća, migranti preko Karlovačke županije pokušavaju da se domognu Slovenije, pa zatim Austrije, Nemačke, Francuske i drugih zemalja centralne i severne Evrope.
Sve te migrantske rute, su kako u Karlovačkoj, Ličkoj, Primorsko-goranskoj županiji tako i duž drugih delova Hrvatske, dobro poznate hrvatskoj policiji.
O prolascima grupa ljudi u noćnim časovima policiji prijavljuju građani, a da su migrantske rute, pa i one po rekama, sada ponovno aktivne, pokazuju i, nažalost, sve češće vesti o migrantima koji se na tom putu utapaju u rekama. Pre nekoliko dana dvojica migranata, Senegalac i Gambijac, utopili su se u Mrežnici, jedan na području grada Ogulina u Donjim Dubravama, drugi u mestu Svojić u opštini Barilović.
Obe rute migranti koriste već godinama. Razlika je samo u tome odakle dolaze. Na početku migrantske krize na ruti su bili uglavnom stanovnici Avganistana, Iraka, Irana, dok zadnjih godina do Evrope žele da stignu i Pakistanci, Senegalci, Etiopljani, Turci, Bangladežani, Alžirci...
Policija je u poslednjem slučaju na području Svojića zatekla grupu od osam migranata od kojih je jedan bio u teškom zdravstvenom stanju, pa je dobio medicinsku pomoć. Privedeni su u policiju gde je utvrđeno iz kojih zemalja dolaze i da su u Hrvatsku ušli ilegalno.
Policiji su rekli i za dvojicu saputnika koji su se utopili u Mrežnici, koji su nakon potrage i pronađeni. Osim ovakvih slučajeva, kada se locira čitava grupa migranata koja prijavi utapanje saputnika, policija često zatiče samo tela nepoznatih osoba u rekama. Poslednji takav slučaj dogodio se pre nekoliko dana u Kupi na području Vrbovskog.
Od početka godine karlovačka policija je pronašla telo nepoznate osobe i u Korani kod Slunja, a zabeleženo je i još nekoliko utapanja u Mrežnici i Kupi kod Vrbovskog.
- Tokom prva tri meseca ove godine evidentirali smo 3.433 slučaja nezakonitih prelazaka državne granice, što je povećanje od pet odsto u odnosu na isto razdoblje ranije kada smo evidentirali 3.267 nezakonitih prelazaka - saopšteno je iz MUP-a, piše Večernji list.
Podaci koji će se prikupiti do kraja aprila mogli bi da pokažu da je došlo do povećanja ovog broja. S obzirom na podatke o utopljenim migrantima od početka godine i ta bi brojka bi mogla da bude u porastu.
- Tokom 2021. godine evidentirali smo 15 smrtnih ishoda ilegalnih migranata, a najčešći uzrok smrti bilo je utapanje i stradanje u saobraćajnim nesrećama. Što se tiče krijumčarenja ljudi, policija je tokom prva tri meseca ove godine uhapsila i krivično procesuirala 188 krijumčara, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja povećanje od 23 odsto, s obzirom na to da je ranije uhapšeno i procesuirano 146 krijumčara - dodaju iz MUP-a.
(Telegraf.rs)