Ubijali ptice u Osijeku: Ministarstvo poljoprivrede dalo dozvolu. "To je običan varvarski čin"

Dozvola je data jer je u februaru iz Grada Osijeka upućena molba da se dopusti lov sivih vrana, gačaca i golubova divljih pećinara na gradskim površinama

Foto-ilustracija: Pixabay

U četvrtak uveče u Osijeku je obavljeno ubijanje ptica uz dozvolu hrvatskog Ministarstva poljoprivrede. Iako je sad vreme gnežđenja, uz posebnu dozvolu i sada može da se vrši odstrel.

Kako navodi Jutarnji list, dozvola je data jer je u februaru iz Grada Osijeka upućena molba da se dopusti lov sivih vrana, gačaca i golubova divljih pećinara na gradskim površinama.

- U njihovom dopisu stoji da se na površinama koje su uključene u njihov Program zaštite divljači ukazala opravdana potreba za rasterivanjem i odstrelom tih ptica, jer su u velikom broju nastanjene u celom gradu i predstavljaju javno zdravstveni problem, uz uništavanje imovine i povremene napade na stanovnike grada te su zahtevu dodatno priložene pritužbe građana i poslovnih subjekata - kažu iz Ministarstva.

Iz Osijeka su dostavljene i tačne brojke. Tako je u Zapisniku o utvrđivanju brojnog stanja divljači 1. decembra prošle godine viđeno 600 sivih vrana, 8.000 gačaca i 4.000 golubova. Ptice su se gnezdile na prozorima, terasama i krovovima, stoji u dopisu koji je došao iz Osijeka, a njihovog izmeta i perja ima po automobilima, zgradama, školama, vrtićima... Dali su sve od sebe da štetu smanje, ali nisu uspeli, pa su od Ministarstva tražili da dozvoli odstrel. Dobili su ga i to za razdoblje od 1. marta do 1. maja.

- Površine grada u pravom biološkom smislu ne predstavljaju povoljne površine za obitavanje niti jedne, pa tako ni ovih vrsta divljači. Sto sivih vrana, 300 gačaca i 100 golubova su broj koji će biti opšte prihvaćen od stanovnika grada i neće pričinjavati ozbiljne štete na imovini te neće biti ugrožavanja zdravlja i bezbednosti građana, a istovremeno obezbeđuje održavanje populacije - kažu iz Ministarstva i pojašnjavaju kako te tri vrste ptice u prekomernom broju imaju negativan uticaj na javno zdravlje i bezbednost kao i da mogu da nanesu ozbiljnu štetu. Zbog toga su na popisu vrste koje se mogu loviti.

- Ponekad u cilju zaštite interesa javnog zdravlja i bezbednosti ne mora da postoji zadovoljavajuće rešenje osim odstrela ptica. U tom kontekstu lov predstavlja legitimnu metodu za zaštitu javnog zdravlja i bezbednosti posebno jer se tom prilikom vodi računa o socijalnom kapacitetu te vrste divljači kao i o osiguravanju održavanja populacije predmetne vrste na zadovoljavajućem nivou - kažu iz Ministarstva.

Iz Grada Osijeka, koji je predao zahtev za odstrel, bili su iznenađujuće šturi, prenosi Jutarnji list.

- Na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede, kao i prethodnog mišljenja Ministarstva zaštite životne sredine, ovlašćene osobe uz prisustvo policije obavile su redukciju golubova i vrana, a sve u skladu s Programom zaštite divljači na području grada Osijeka - napisali su u odgovoru.

"To je običan varvarski čin"

Zato su udruženja bila rečitija.

- Civilizacijski i moralno je neprihvatljivo! Ne moraš da budeš "ljubitelj" životinja da ti se duša stegne od same pomisli da neko zaista šeta ulicama tvog grada s puškom i ubija životinje! Nekada se tako radilo i sa psima i mačkama pa smo valjda napredovali, kao društvo, a ne nazadovali! Angažovali smo mnoge stručnjake s područja biologije, ekologije i šumarstva, skupljamo pozitivne prakse drugih gradova iznećemo ih gradonačelniku Osijeka koji je i ovog puta pokazao interes da zajedno pronađemo humanije rešenje - kaže Ivana Crnoja, osnivača osječkog udruženja Pobeda.

Iz udruženja Biom kažu kako ovakve agresivne mere osuđuju i smatraju kako je reč o značajnom civilizacijskom nazadovanju.

- Kakvu poruku šaljemo ljudima ako se oko njihovih kuća puca po pticama? Ako ostavimo to po strani, ova mera je krajnje neefikasna. Ako se usmrte ptice na jednom mestu, doći će one s nekog drugog mesta. Šta onda? Javnim novcem nova pucnjava svakog meseca? Usmrćivanje ne rešava problem i javni novac ne bi trebalo da se troši na neefikasne metode, nego na one koje imaju rezultate. Kako? Tako da se ozbiljno prouči gde problem postoji i kako ga rešiti. Ovo u Osijeku je primer korišćenja zastarelog poimanja prirode - kaže biolog Dubravko Dender, voditelj programa za očuvanje ptica tog udruženja i dodaje kako smatra da lokalne samouprave treba da počnu ozbiljno da se bave urbanom bioraznolikošću.

- Tako do problema neće ni dolaziti, a neće biti ni potrebe za ovakvim necivilizovanim metodama. Lovostaj na ptice u vreme gnežđenja je definisan od strane lovaca takođe kao civilizacijski doseg, pa bi ga u skladu s tim trebalo i negovati - smatra Dender.

Stanovnici Osijeka bili su šokirani i zgroženi onim što se dogodilo i što će se, po svemu sudeći, sve do maja ponavljati. Ne razumeju zbog čega se ne koriste neke druge metode, kao na primer u Belgiji, gde se pticama daje kontracepcija. Reč je o zaista humanoj metodi kontrole populacije.

- Ovo kod nas, pa to je običan varvarski čin - rekla je jedna žena.

(Telegraf.rs)