Plenković o padu letelice u Zagreb: Je li bila greška ili namerno, to ne znamo. Jasno je da je bila pretnja
Uviđaj koji policija sprovodi zajedno s vojnom policijom nastavlja se u užoj zoni mesta događaja, gde probati da se izvadi deo letelice koji je ostao ukopan u zemlju
Hrvatski premijer Andrej Plenković obišao je s članovima vlade mesto pada bespilotne letelice gde se vrše istražne radnje. Na mesto pada stigli su i Robert Hranj, Tomo Medved i Mario Banožić.
- Je li ovo bilo greška, je li bilo namerno, to ne znamo. Komuniciraćemo sa svim državama koje mogu doprineti sa informacijama. Ovo upućuje na potrebu saradnje sa NATO, ovakvu situaciju ne možemo tolerisati, ovo je bila jasna pretnja. Kako je moguće da se desi tako nešto, a da nije podignuta uzbuna na pravi način. Kako se to dogodilo, je li to greška u programiranju, je li to provokacija, je li to neko namerno uradio, to ćemo tek utvrditi - rekao je Plenković.
- Ova je raketa mogla pasti na nuklearnu centralu, pa bi bio mnogo veći problem Mađarskoj i svima nama. Ovo se na sreću završilo ovako kako se završilo ali sad imamo test iz koga moramo na učiti i mnogo bolje reagovati - dodao je Plenković.
Kako je dodao, ovu temu će dići na sve nivoe.
- Ne znamo čija je letelica bila. Letela je nad Hrvatskom sedam minuta i pala ovde. U nesreći smo imali puno sreće da niko nije stradalo. Oštećeno je 40-ak automobila. Ovo je teoretski mogla biti Budimpešta, Ljubljana... Moramo intenzivirati saradnju, da se na vreme obavesti zemlja da se nešto događa. O problemu ćemo govoriti i na političkim i na vojnim sastancima NATO. Ova situacija je trajala sedam minuta. Ova letelica je išla velikom brzinom i ne bi se stiglo reagovati. Verovatno ovih letelica ima još. Da li su letele prema Hrvatskoj? Bilo je nekih spekulacija o tome, ali nijedna nije potvrđena.
- S obzirom na to da nije bilo žrtava, verovatno je takva reakcija. Da je bilo žrtava, sigurno bi reakcija bila drugačija - kaže Plenković.
- Da smo uzeli pre 5 ili pre 10 godina višenamenske borbene avione, oni bi bili u situaciji da deluju. Mi ćemo investirati dodatno u protivvazdušnu odbranu, razgovarati sa saveznicima da, dok se to ne reši, pomognu u odbrani hrvatskog neba. To je trajalo 7 minuta, i da smo imali te avione pitanje je da li bismo stigli da reagujemo, ni oni koji znaju više nego ja nisu mogli sa sigurnošću da kažu da li bi stiglo da se reaguje. Svi smo konstatovali da je ovaj propust i taj propust se mora uispraviti u svakoj narednoj situaciji.
- Sam proces vađenja letelice sa zelene površine će nam isto, nadam se, dati neku korisnu informaciju, da vidimo u čijem posedu je bila letelica u trenutku lansiranja. Tu su stručnjaci iz hrvatske vojske, pedstavnici tužilaštva, policije, svi eksperti. Moramo znati ko ju je lansirao. Moramo napraviti na siguran način da se iskopa letelica i kad to bude gotovo ćemo vas obavestiti. Mi smo tu bili nažalost oni gde je očito nestalo goriva letelici pa je pala ovde, da je bilo manje goriva verovatno bi pala negde drugde.
Kazao je da je na Mađarskoj da utvrdi kako se incident dogodio jer je na njihovom području letelica bila mnogo duže.
- Premijer Orban je o ovome saznao nakon mene. Napisao sam pismo i želim odgovore kako se ovako nešto moglo dogoditi - rakao je Plenković.
Podsetimo, ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik vlade Davor Božinović rekao je juče uveče, uoči sastanka u vladi, da se istraga o padu bespilotne letelice nastavlja ujutro i da Hrvatska "po svemu sudeći nije bila krajnji cilj te letelice".
Uviđaj koji policija sprovodi zajedno s vojnom policijom nastavlja se u užoj zoni mesta događaja, gde probati da se izvadi deo letelice koji je ostao ukopan u zemlju.
(Telegraf.rs)