Sve mlađi pacijenti u riječkoj bolnici: "Izgubili smo devojku od 33 godine, došla je u teškom stanju"

Nije navedeno je li pacijentkinja imala drugih komorbiditeta

Foto: Tanjug/AP

U riječkoj bolnici pre nekoliko dana preminula je 33-godišnja žena, ali uprkos ovakvim ekstremnim slučajevima smrtnost od posledica korona virusa u riječkom KBC-u je niska, istakao je doktor Aron Grubešić, načelnik kovid odeljenja. 

- Nedavno smo zbog korona virusa izgubili mladu ženu koja je bila 1988. godište i koja je u bolnicu došla u jako teškom stanju, preminula na odeljenju Hitne pomoći - rekao je Grubešić za Novi list.

Nije navedeno je li pacijentkinja imala drugih komorbiditeta, ali lekar ukazuje da je među hospitalizovanim pacijentima populacija sve mlađa, što je posledica slabije stope vakcinacije u toj dobi.

Prema rečima dr. Grubešića, uprkos velikom rastu novozaraženih, rast hospitalizovanih pacijenata na riječkom kovid odeljenju nije eksponencijalan, piše Večernji.hr.

- Delom je to povezano i sa dobrim odazivom na vakcinaciju građana u Primorsko-goranskoj županiji. Naime, iako prema sekvenciranim slučajevima još uvek nemamo potvrdu o prevlasti omikrona među zaraženima korona virusom, mi u bolnici možemo da kažemo da je on počeo da prevladava, što nam dokazuju dva pokazatelja. Prvi je taj da imamo nikad manji broj vakcinisanih osoba među hospitalizovanima, a čiji se broj sad kreće između deset i 15 odsto ukupno obolelih. Činjenica je da se ljudi zaražavaju, ali ne završavaju na bolničkom lečenju. Drugi je pokazatelj da je među hospitalizovanima populacija sve mlađa - smatra Grubešić.

U riječkom KBC-u je, napominje, i nizak udeo pacijenata u ukupnom broj hospitalizovanih koji se leče uz pomoć respiratora.

- Naši rezultati reflektiraju korišćenje neinvazivne ventilacije zbog čega imamo jedan od najmanjih, ako ne i najmanji broj osoba sa korona virusom koji se unutar ukupnog broja hospitalizovanih pacijenata u Hrvatskoj leče uz pomoć respiratora - ističe Grubešić.

(Telegraf.rs)