Luka se tatinim BMW-om, sa 193 km/h zakucao u naplatnu kućicu i usmrtio radnika: "Šta sam pio? Ne znam"

"Nisam kontaktirao porodicu poginulog. Nisam imao snage", rekao je 21-godišnji Luka P.

Foto: Facebook/Javna vatrogasna postrojba Velika Gorica

Nepunih godinu dana od užasa na naplatnoj stanici Mraclin na auto-putu A11 Sisak-Zagreb, kad se vozeći očev BMW sa 193 km/h zabio u objekat HAC-a i pritom usmrtio radnika Dejana B. (54), na optuženičku klupu Županijskog suda u Velikoj Gorici seo je 21-godišnji Luka P. Otežanog hoda i šepajući, ušao je u sudnicu jer je stravičan nalet u trenutku pijanstva tog 23. januara ove godine pravim čudom preživeo.

Na pitanje sudije kakav stav zauzima o krivici, odmah je priznao.

- Časni sude, smatram se krivim. Razumeo sam optužnicu. Pre svega, želim da izrazim saučešće porodici poginulog. Same nesreće se ne sećam. Ne znam ni gde sam išao, a ni kuda. Moje sećanje počinje da teče od buđenja na bolničkom krevetu nakon čega su me odveli na operaciju stopala i kolena - rekao je u svoju odbranu bez ikakvog okolišanja Luka P, kog čeka još niz operacija noge.

- Jeste li nakon nesreće pokušali stupiti u kontakt s porodicom poginulog? Jeste li pomislili da bi bilo u redu izraziti im saučešće - zanimalo je sudiju, na šta joj je Luka P. odgovorio da porodicu preminulog nije kontaktirao.

- Nisam imao snage za to. Nisam znao kako da im pristupim niti kako bi u tom trenutku uopšte i reagovali - pojasnio je optuženi, prenosi Jutarnji.

"Ničeg se ne sećam"

Sudija ga je potom upitala čega se seća od događaja - čiji je auto vozio, da li ga je i inače koristio, šta je kritične noći sve pio i kakvo mu je danas zdravstveno stanje.

- Od te noći nesreće, ničega se zaista ne sećam. Auto je bio očev i inače sam ga vozio, a ne samo tu noć. Šta sam pio? Ne znam. A moje zdravstveno stanje je loše. Još ću morati na nekoliko operacija stopala i kolena jer kosti nisu srasle kako treba - odgovorio joj je Luka P.

Potom je sudija pokušala od njega da "izvuče" kakve je imao planove te noći i gde se zaputio, međutim, i na to joj je uskratio odgovor rekavši kako se ne seća.

- Znamo da ste nesreću prouzrokovali pod uticajem alkohola. Jeste li skloni konzumaciji alkohola ili popijete povremeno kad izađete? I jeste li ikad pijani vozili - upitala ga je dalje sudija.

"Već sam vozio pijan"

- Nisam sklon konzumaciji alkohola. Povremeno popijem i to uglavnom pivo. I da, već sam bio vozio pijan. Tačnije 2019. me sisačka policija dva puta zatekla u vožnji u pijanom stanju. Prvi put imao sam 0,45 promila, a drugi put 0,11 pa sam tad ostao na šest sati bez vozačke dozvole. Trenutno je na snazi i dalje mera zabrane upravljanja i nisam je kršio. Mislim da je u redu da ta mera egzistira i poštujem je - odgovorio je bez zadrške okrivljeni.

Odgovarajući dalje na pitanja svog branioca Berislava Živkovića je li neko od članova njegove porodice izrazio saučešće porodici poginulog, Luka P. je otkrio da jeste, i to njegov otac, istoga dana kad se nesreća i dogodila.

Tužiteljka ga je pak "rešetala" pitanjima čega se poslednjeg seća pre te kobne nesreće i seća li se poseta benzinskoj pumpi u Gorici u 2 sata ujutro, a ujedno mu je pokazala i izveštaj CSS Sisak prema kojem je u maju s radnicima obavio razgovor i otkrio im da je kod prijatelja u Lekenik došao s bratom i da su popili nekoliko čaša ruma, dok se na poslu toga dana počastio pivom.

- Sećam se da sam došao kod prijatelja to veče u Lekenik i da sam otvorio pivo. A to iz izveštaja CSS je očigledno tačno jer mi je to prijatelj rekao kasnije nakon nesreće. Ali popijenog piva na poslu se sećam, dok sam o mom dolasku na pumpu pročitao u novinama - zaključio je optuženi.

Nagodba nije uspela

Inače, na početku suđenja tužiteljka i branilac optuženog dali su do znanja da nije uspela nagodba jer je zatvorska kazna koju je predložilo tužilaštvo za odbranu bila prevelika.

- Mi smo se obratili Županijskom državnom tužilaštvu u Velikoj Gorici radi mogućnosti sporazuma. Želeli smo to rešiti, ali ponuda koju su dali je bitno odudarala od sudske prakse u sedam, osam dosta zvučnih, medijski popraćenih predmeta. Ponuda je bila nesrazmerno visoka, dakle neprihvatljiva s naše strane te sam smatrao da na takav predlog nema potrebe dalje voditi dijalog. Imam iskustva s USKOK-om i nagodbama i dosta su fleksibilniji - istakao je advokat Berislav Živković.

Prema optužnici, 23. januara u 5.25 sati Luka P. je po auto-putu A11, pristajući da ugrozi druge učesnike u saobraćaju, vozio s 1,57 promila alkohola u krvi očev BMW sisačkih oznaka te je dolaskom do 11. kilometra pred naplatnom stanicom Mraclin, a na kojoj je prolaz vozila bio bez naplate nakon razornog petrinjskog potresa, ignorisao znak ograničenja brzine od 40 km/h. Uprkos postavljenom i saobraćajnom znaku "obavezno obilaženje s leve strane", vozeći se brzinom od 193 km/h, skrenuo je udesno između signalnih čunjeva i prošao na zatvorenu saobraćajnu traku namenjenu vozilima s elektronskom naplatom putarine.

Vožnju je nastavio dalje prešavši na polje za usmeravanje saobraćaja koje razdvaja tu traku od one za vanredni prevoz pa je točkovima BMW-a naleteo na ivičnjak trotoara. Zatim je naleteo na meki teren prekriven niskim rastinjem da bi prednjim levim točkom udario u betonsko postolje metalnih držača zastava. Tom je prilikom došlo do podizanja auta do trotoara sa severne strane upravne zgrade gde je prednjim delom probio zid ušavši u nadzornu sobu u kojoj je sedeo radnik HAC-a Dejan B.

Telo nesrećnog čoveka odbačeno je na dovratnik vrata, dok je auto probio još jedan zid s prostorijom za skladištenje robe. Usled tog dar-mara, došlo je do urušavanja zida, a vozilo se nakon toga zaustavilo pred nagomilanim, naguranim delovima zida, nameštaja... I zatim planulo.

Luki P. preti od 3 do 15 godina zatvora.

Video: Strašna saobraćajna nesreća u Nemačkoj: Kamion naleteo na konvoj američke vojske, ima povređenih

(Telegraf.rs)