Ustavni sud Hrvatske o presudi u Strazburu o devojčici koja je preminula na granici sa Srbijom

Presuda još nije konačna, ali će postati ako nijedna stranka u postupku u roku od tri meseca od donošenja presude ne podnese zahtev velikom veću Evropskog suda za ljudska prava

Ustavni sud Hrvatske saopštio je da stav Evropskog suda za ljudska prava koji je iznet u konačnoj odluci ugrađuje u svoje odluke i rešenja, nakon što je sud u Strasbourgu utvrdio odgovornost Hrvatske za povredu ljudskih prava u slučaju smrti šestogodišnje devojčice iz Avganistana Madine Husini.

Sud za ljudska prava u Strazburu juče je objavio da je istraga o smrti avganistanske devojčice, koja je poginula u naletu voza na hrvatsko-srpskoj granici, bila neefikasna i odredio da Hrvatska njenoj porodici mora da plati 40.000 evra odštete i 16.700 evra sudskih troškova.

Presuda još nije konačna, ali će postati ako nijedna stranka u postupku u roku od tri meseca od donošenja presude ne podnese zahtev velikom veću Evropskog suda za ljudska prava, prenosi Index.

"Nije neobično da se stavovi sudova razlikuju"

- Ustavni sud rešava, između ostalog, ustavne tužbe zbog povrede ljudskih prava i ličnih sloboda propisanih Ustavom i svoja stajališta izražava u svojim presudama i rešenjima. Evropski sud za ljudska prava utvrđuje odgovornost države za povrede konvencijskih prava propisanih Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i ličnih sloboda. Nije ništa neobično da se stav ustavnih sudova država članica Veća Evrope i Evropskog suda za ljudska prava u pojedinim slučajevima razlikuju - saopšteno je iz Ustavnog suda.

U saopštenju se dodaje da Ustavni sud "uvažava i prihvata stav Evropskog suda za ljudska prava iznetog u njegovim konačnim odlukama te ih ugrađuje u svoje odluke i rešenja, a tako će biti i u konkretnom slučaju".

Foto: Privatna arhiva

Podsetimo, ESLJP je presudom utvrdio odgovornost Hrvatske za niz povreda prava iz Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda - prava na život, povredu zabrane mučenja i nečovečnog postupanja, zabranu kolektivnog proterivanja stranaca, prava na sigurnost i slobodu i prava na pokretanje sudskog postupka.

Podsetimo, Madina Husini je stradala u noći 21. novembra 2017, nakon što ju je udario voz u Srbiji u blizini hrvatsko-srpske granice. Porodica Husini je 2016. godine napustila Avganistan, putujući kroz Pakistan, Iran, Tursku, Bugarsku i Srbiju pre nego što je stigla na hrvatsku granicu.

Madina je stradala na koloseku železničke pruge Šid - Tovarnik, nakon što je tokom noći na nju naletio voz, neposredno nakon što su njenu majku i još šestoro dece hrvatski policajci koji su ih presreli, naterali da se vrate u Srbiju, usmeravajući ih baterijskim lampama prema Srbiji, pokazujući im na taj način put kuda treba da se kreću, sve do pruge gde je devojčicu udario voz.

U decembru 2017. godine porodica je podnela krivičnu prijavu protiv neidentifikovanih hrvatskih graničnih policajaca, navodeći da su im nakon susreta na hrvatskoj teritoriji službenici uskratili svaku mogućnost traženja azila te su im naredili da se vrate u Srbiju uz železničku prugu. Madina je na putu poginula nakon što ju je udario voz.

Video: Migrant poginuo u minskom polju: Hrvatska policija satima izvlačila zalutale iz minskog polja

(Telegraf.rs)