Hrvati iz Kanade se masovno vraćaju u domovinu: Zbog strogih mera kupuju karte u jednom smeru
Jedan od razloga jeste i obavezna vakcinacija stanovništva, uključujući i decu stariju od 12 godina
Početkom oktobra kanadska je vlada objavila mere kojima se reguliše vazdušni, železnički i brodski saobraćaj koje je najavljivala. Prema tim merama, u načelu će moći da putuju samo oni koji su primili dve doze vakcine protiv virusa korona. Nova pravila stupila su na snagu 30. oktobra, primenjuju se i za domaće i međunarodne letove i vozove, a obvezne su i za decu od 12 godina. Sama objava izazvala je dosta nezadovoljstva među hrvatskim iseljenicima.
- Od kad je premijer Trudo objavio nove mere, doslovno je nastala panika - ističe vlasnica putničke agencije Nives Petrović za Večernji list.
U sledećih nekoliko nedelja među njenim stalnim klijentima nastala je velika potražnja za avionskim kartama za Hrvatsku, s datumom odlaska pre 30. oktobra.
- Ovog meseca je samo preko moje agencije u Hrvatsku otputovalo 157 putnika s neodređenim datumom povratka ili s kartom u jednom smeru, što je neobično jer moji klijenti uvijek kupuju povratne karte - kaže Petrović.
Reč je o porodicama s decom koje su nezadovoljne ili se protive postojećim restrikcijama. U grupi ima i onih koji očekuju otkaz na poslu jer nisu primili obvezne vakcine, a nekoliko je putnika već dobilo otkaze i sada sa svojim poslodavcima pregovaraju o otpremninama. U grupi koja je otputovala tokom septembra i oktobra određeni je broj mladih, studenata koji nemaju pristup fakultetima jer se nisu vakcinisali, pa studiraju onlajn iz Hrvatske.
Najviše novih povratnika u domovinu dolazi iz Ontarija, ali ima ih i iz ostalih provincija, mahom iz Britanske Kolumbije i Alberte.
Majka troje dece iz okoline Toronta, čije najmlađe dete još nema 12 godina, kaže da je "selidba u Hrvatsku zapravo nešto što je uvek nosila u srcu i u mislima".
- Poslednjih 18 meseci bili su samo katalizator za donošenje te odluke. Zahvalna sam Kanadi na svemu, ali smatram da je sada došlo vreme za promenu. Radujemo se što ćemo da živimo u Zagrebu, gradu koji nas je oduvek privlačio. Želimo da iskusimjo evropski stil života, koji ima drugačiji ritam života od severnoameričkog. Moji roditelji su došli u Kanadu u potrazi za boljim životom, u nadi da će im deca imati bolju budućnost u Kanadi. Sada i
mi upravo činimo isto, selimo se u zemlju svojih predaka kako bismo svojoj deci pružili priliku da žive u Hrvatskoj. Uzbuđeni smo zbog te velike odluke i nismo dopustili da nas strah spreči da izađemo iz zone komfora - objašnjava.
Mladi se u Hrvatsku vraćaju jer se "ne slažu sa novim trendovima u odgajanju i školovanju dece" - najpre sa rodnom ideologijom, a potom i zbog mera koje je donela pandemija virusa korona.
Nadaju se prilici u Hrvatskoj
Ona i njen otac nadaju se da će im Hrvatska pružiti priliku za novi početak iako su oboje već druga i treća generacija Hrvata u Kanadi. Od početka pandemije u Kanadi su naglo porasle cene stanova i kuća, statistike upućuju na više od 21 odsto rasta cena nekretnina, a inflacija od 4,4 odsto najviša je u poslednjih 18 godina. Uprkos izvrsnim socijalnim politikama, besplatnom zdravstvu i besplatnom obaveznom školstvu, troškovi života u Kanadi naglo su porasli.
Neki od povratnika zaradili su prodajom nekretnina, koje su postigle rekordno visoke tržišne cene. U okolini Toronta i Vankuvera doslovno ne može da se nađe čak ni manja porodična kuća za manje od milion kanadskih dolara.
Dobar deo povratnika ostavio je odškrinuta vrata za povratak u Kanadu ako se mere ublaže. U načelu, svi su saglasni u jednom - da im neće nedostajati iscrpljujući, ubrzani stil života kojim su dosad živeli.
Do kraja novembra trajaće prelazni period do konačnog stupanja mera na snagu. Osobe koje su u tom razdoblju primile jednu dozu vakcine biće puštane u avione, vozove i brodove. Kanadske državke granice uskoro se zatvaraju za putnike koji nisu primili dve doze vakcine protiv virusa korona.
(Telegraf.rs)