Sanja se porodila dok je imala koronu: Bila i na respiratoru, sad samo želi da vidi bebu

Tri dana nakon porođaja 20. aprila 2021, kovid pozitivnoj Sanji stanje se naglo pogoršalo i hitno je stavljena na respirator, a potom i na ECMO

Foto: Shutterstock

Sanja Friščić (34) iz Varaždina, koja je imala korona virus, konačno će moći da zagrli svoju bebu koju nije videla mesec dana, jer joj se tri dana nakon porođaja stanje naglo pogoršalo i lekari su se borili za njen život. Nakon što je par dana bila na respiratoru, doneta je odluka da je stave na ECMO uređaj. Svi su strahovali da li će se izvući, ali Sanja je uz pomoć lekara pobedila opaku bolest i sad je spremna da se vrati svojoj deci.

- Samo želim da dođem kući i zagrlim i poljubim moju decu, mesec dana staru Janu, šestogodišnjeg Roka i supruga Josipa. Vidim ih samo na mobilnom. Jana je mala i prekrasna, a Roko mi samo govori da mu nedostajem i plače - kaže za 24sata Sanja Friščić (34), hrabra porodilja iz okoline Varaždina koju su lekari KB Dubrava bukvalno vratili u život.

Tri dana nakon porođaja 20. aprila njoj se stanje naglo pogoršano i iz varaždinske bolnice hitno je prebačena u Zagreb. Nakon deset dana agonije i borbe za život, Sanja se oporavlja na kardiohirurškom Zavodu KB Dubrava.

- U varaždinsku bolnicu dovezena sam i hospitalizovana 19. aprila zbog visokog pritiska u 38. nedelji trudnoće. Lekar mi je rekao da sam pozitivna na koronu i šokirala sam se, jer sam se jako pazila, nisam nikuda izlazila i još ni danas ne znam gde sam pokupila virus - priča Sanja.

Ona je u noći 20. aprila rodila zdravu devojčicu Janu.

- Pustili su me kući, a dva dana kasnije počela je da mi raste temperatura, bila je više od 40. Suprug je zvao Hitnu pomoć, ali oni su rekli da ne voze kovid pacijente i da me sam doveze. Budući da se i on testirao i bio pozitivan, izneo me je iz kuće do auta jer nisam mogla da stojim na nogama. Dovezao me je u varaždinsku bolnicu, primili su me, stavili na infuziju i doveli na odeljenje i ja vam se više ničega ne sećam – ispričala je Sanja koja ne nalazi dovoljno reči da zahvali požrtvovnim lekarima i medicinskom osoblju što su joj spasili život. A situacija je bila zaista dramatična.

Kako je ispričao doc. Igor Rudež, Sanjin oporavak bio je bukvalno uskrsnuće.

- Ona je iz Varaždina dovezena kod nas i smeštena u primarni respiracijsko- intezivistički centar. Tri dana bila je dole na respiratoru i stanje se sve više pogoršavalo. Dva puta anesteziolozi su je skidali i vraćali na respirator. Shvatili smo da respirator više nije dovoljan te da je jedina šansa bila postavljanje ECMO uređaja. Kolege dr Josip Varvodić, dr Savica Gjorgievska i ja prebacili smo je na ECMO, a nadzirali su je perfuzionisti vmt Marko Sentić, Ružica Mrkonjić i anesteziologinja Nataša Sojčić. Čim smo je stavili na ECMO, počeo je da joj se popravlja nivo kiseonika u krvi. Uz lekove, nakon 10 dana počela je samostalno da diše – rekao je doc. Rudež dodajući da se njihova brza reakcija pokazala ispravnom i spasonosnom.

A silnu zahvalnost prema doc. Rudežu i ekipi koja se izborila da njegova deca ne izgube majku oseća i Sanjin suprug Josip. I njemu se poslednjih mesec dana pretvorilo u haos, balans između brige za decu i strepnje za suprugu čiji život visi o koncu, a kojoj ne može pomoći. U utorak joj je prvi put čuo glas i shvatio kako je blagoslovljen što je nije zauvek izgubio.

- Baš sam se s Janom vratio od doktora. Danas ima tačno mesec dana, dobila je kilogram i lekar je jako zadovoljan kako napreduje – veselo kaže Josip.

Sanju su morali da reanimiraju

Budući da je ostao sam s tek rođenom bebom i šestogodišnjim sinom, u pomoć su mu priskočile bake.

- Dva dana nakon što se žena s Janom vratila iz rodilišta, dobila je visoku temperaturu. Zvao sam Hitnu pomoć i rekli su mi da joj dajem lupocet, a ako temperatura ne padne, da je odvezem u bolnicu. Temperatura nije padala, već je počela da prelazi 40. Podigao sam je na ruke i odneo do auta. Bila je jako loše i jako slaba. Dovezao sam je na internu u varaždinsku bolnicu, ali nisam mogao da bude s njom, jer sam i ja bio kovid pozitivan. Lekari su joj izvadili krv, shvatili su da joj je strašno pao kiseonik u krvi. Videli su joj i senku na plućima i rekli da će ostati u bolnici. Prvo je bila na devet litara kiseonika, potom na 15 – prisetio se Josip tih kritičnih dana.

Stalno je bio na telefonu i pokušavao da sazna razvoj situacije s njegovom suprugom. Saznao je da joj je srce stalo i da su je reanimirali. Završila je na hirurškoj intenzivnoj.

- Dva dana je bila u varaždinskoj bolnici, a 29. aprila uveče hitno su je odvezli u zagrebačku KB Dubravu. Bio sam u potpunom šoku kada sam to čuo. Nabavio sam broj telefona, zvao i raspitivao se što se događa, ali jedino sam u KB Dubravi saznao da su je tek primili i da nam ne mogu ništa reći dok ne urade pretrage. Saznao sam da je na respiratoru. A onda su me nazvali iz Dubrave i pitali me da li prihvatam da je stave na ECMO. Rekao sam da su oni lekari, da ću poslušati struku. Pristao sam i zamolio ih da mi spase ženu – priseća se Josip.

U život ga je vratio suprugin prvi SMS u kojem ga je pitala kako su deca i kako je on. Tada je znao da se njeno zdravstveno stanje popravlja.

- A kada me u utorak nazvala i kada sam joj napokon čuo glas nakon mesec dana... Jako lep osećaj. Rekao sam joj da je Jana divno dete, da dobro napreduje, lepo spava i da nam svima nedostaje, a posebno Roku. Jako je tužan, nedostaje mu mama i baš kad je na televiziji gledao prilog o Sanji, rasplakao se i pitao: "Tata, hoće li mama doći kući?" Zagrlio sam ga i rekao da hoće. I svi zajedno jedva čekamo taj dan – rekao je za 24sata Josip srećan što su dani strepnje i borbe za život iza njih i beskrajno zahvalan požrtvovnim lekarima KB Dubrave koji su za to zaslužni.

Video: Vučić uručio Dodiku donaciju za Republiku Srpsku: 20 respiratora i 10.000 maski

(Telegraf.rs)