Ustaški i četnički simboli se zabranjuju u Hrvatskoj, kao i pozdrav "Za dom spremni"?
Prema navodima hrvatskih medija, izuzetak će biti kada se pomenuta obeležja koriste u svrhu građanskog obrazovanja, osudi ili odvraćanju od nedemokratskih pokreta ili režima
Hrvatski parlament bi do kraja maja trebalo da raspravlja o izmenama i dopunama Krivičnog zakona, na predlog vlade, o zabrani javne upotrebe ustaškog pozdrava "za dom spremni”, kojima se za nepoštovanje izmenjenog zakona predviđa zatvorska kazna od šest meseci do pet godina, piše danas zagrebački Jutarnji list.
Reč je o inicijativi koju je početkom ove godine pokrenuo predsednik Jevrejske opštine Zagreb Ognjen Kraus, posle tri sastanka održanih sa predstavnicima parlamentarne većine i poslanika manjina s ciljem da se sankcioniše svaka upotreba ustaških, četničkih i fašističkih simbola.
U Nacrtu predloženih izmena se, prema pisanju Jutarnjeg, nalazi član prema kojem bi, kako se navodi, isticanje obeležja nacionalsocijalizma, fašizma, ustaškog i četničkog pokreta ili režima bilo sankcionisano.
- Ko u javnom prostoru koristi, javno ističe, nosi na odeći ili pokazuje u javnosti na drugi način simbole, parole, slogane, zastave, znakove, oznake, slike, imena, nadimke, nazive, pozdrave, pokliče, načine pozdravljanja, gestove, odore ili njihove dijelove ili druga obeležja fašističkog, nacionalsocijalističkog, ustaškog i četničkog pokreta ili režima ili njihovih vodećih osoba ili jedinica, biće kažnjen zatvorom od šest meseci do tri godine - prenosi Tanjug.
Nacrt predviđa i kazne za kršenje izmenjenog zakona u elektronskim i pisanim medijima, internetu ili društvenim mrežama od šest do četiri godine zatvora.
A za one koji "proizvode, skladište, distribuišu, prodaju, uvoze, izvoze, poseduju u većim količinama ili čini dostupnim javnosti materijal", predviđena je kazna od jedne do pet godina zatvora.
Izuzetak od predviđenih kazni je kada se pomenuta obeležja koriste u svrhu građanskog obrazovanja, osudi ili odvraćanju od nedemokratskih pokreta ili režima, promociji umetnosti i nauke, istraživanju ili podučavanju o tim događajima.
(Telegraf.rs)