Budžet Crne Gore oštećen za desetine miliona evra zbog garancija za KAP: Tužilaštvo pokreće istragu?
Revizijom je utrđeno da je Vlada dala 135 miliona evra garancija za kredite KAP-a, bez odgovarajućih kontragarancija i uz značajan rizik od njenog aktiviranja
Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) utvrdilo je da je država oštećena za više desetina miliona evra odlukom ranijih vlada da izda garancije za kredit podgoričkog Kombinata aluminijuma (KAP), pišu Vijesti.
Izvor iz tužilaštva na čijem čelu je Milivoje Katnić saopštio je “Vijestima” da je to utvrđeno izviđajem koji je pri kraju, naglasivši da se narednih dana očekuje donošenje odluke u tom predmetu.
Prema saznanjima “Vijesti”, sporne su garancije koje je je KAP dobio 2009. i 2010. godine. Ministar finansija tada je bio Igor Lukšić.
Lukšić je od decembra 2010. do decembra 2012. godine bio predsednik vlade.
Kako je KAP dobio garancije vlade, tužilaštvo je počelo da ispituje još 2014. godine, na osnovu izveštaja Državne revizorske institucije (DRI) objavljenog 2013. godine u kojem su proveravali izdate garancije u 2009, 2010. i 2011. godini. Revizijom je utvrđeno da je Vlada dala 135 miliona evra garancija za kredite KAP-a, bez odgovarajućih kontragarancija i uz značajan rizik od njenog aktiviranja. Šteta zbog garancija datih KAP-u pala je na teret poreskih obveznika i iznosila je 137 miliona evra.
Utvrđeno je i da je KAP dobio garancije bez detaljne analize finansijskog položaja i ekonomske održivosti Programa finansijskog restrukturiranja korisnika državnih garancija, ali i bez odgovarajuće procene mogućih posledica aktiviranja garancija na državni budžet. Revizori su tada utvrdili i da pre odobravanja izdavanja garancija KAP-u nije rađena procena rizika. Zbog toga država je platila oko 127 miliona evra za kredite kod Deutsche, OTP i ruske VT banke, navode Vijesti.
Predmetom je dodeljen specijalnoj tužiteljki Lidiji Vukčević nakon formiranja SDT-a, a u tom predmetu sprovedene su brojne istražne radnje, i preduzete aktivnosti na osnovu čega će biti donesena odluka. Izvor iz SDT-a kazao je da je za donošenje odluke potrebno da specijalna tužiteljka dobije još jedan dokument, koji će, kako očekuju, na njenom stolu biti najkasnije prekosutra. Nakon toga, objasnio je sagovornik “Vijesti”, očekuje se i da Vukčevićeva otvori istragu protiv više osoba zbog zloupotrebe službenog položaja, a moguće i drugih krivičnih dela.
Izveštaj revizora
Revizori su 2013. godine objavili da je KAP 31. decembra 2008. godine imao akumulirani gubitak od 284.325.000 evra, koji je bio mnogostruko veći od osnovnog kapitala koji je iznosio 53.625.987 evra i ukupnih obaveza od 408.415.000 evra, te je postojao značajni rizik od aktiviranja datih garancija.
- Analizom Ugovora o poravnanju iz 2009. godine utvrđeno je da je Vlada davanjem državnih garancija za kredite KAP-u u iznosu do 135.000.000 evra bez odgovarajućih kontragarancija preuzela značajan rizik od njihovog aktiviranja - piše u nalazu DRI.
Oni u tom dokumentu citiraju i nalaz komercijalnog revizora “Ernst and Young”, koji je upozorio na nesposobnost KAP-a da izmiruje obaveze u toku redovnog poslovanja i uzdržao se od davanja mišljenja na finansijski izveštaj KAP-a za 2008. godinu, prema kojem je fabrika u tada većinskom vlasništvu CEAK-a poslovala sa gubitkom od 58 miliona evra.
Uprkos obavezi, kako je precizirano u izveštaju, nadležna ministarstva, ni nakon što je to od njih više puta traženo, revizorima tada nisu dostavila zvaničan zahtev KAP-a za izdavanje državnih garancija, ni analizu svrsishodnosti njihovog odobravanja.
Bilo i prijava zbog izdatih garancija
Zbog izdatih garancija za KAP, poslanici Pokreta za promene su u maju 2011. godine podneli krivične prijave protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića i još sedam osoba - Olega Deripaske, Branimira Gvozdenovića, Branka Vujovića, Mihaila Banjevića, Vječeslava Krilova, Vujice Lazovića i Anđelka Lojpura.
Od formiranja predmeta, svi odgovori iz tužilaštva u javnosti su bili “da veštaci ekonomsko-finansijske struke rade veštačenje”, ili da “tužilaštvo od veštaka traži dodatna veštačenja”. Prema ranijim odgovorima, tužioci su još odavno prikupili potrebnu dokumentaciju i podatke od nadležnih državnih organa, angažovali stručna lica i sudske veštake radi davanja stručnog nalaza i potrebnih obaveštenja, ali i saslušali određeni broj osoba.
Član Senata DRI Branislav Radulović ranije je “Vijestima” kazao da su na osnovu zaključaka Skupštine (Odbora za ekonomiju, finansije i budžet) uradili reviziju dugova KAP-a koja je okončana u aprilu 2013. godine i već 4. jula iste godine Vrhovnom državnom tužilaštvu, pored konačnog izveštaja, dostavili i kompletnu dokumentaciju na kojoj je zasnovana revizija.
Dve godine nakon PzP-a zbog nezakonitog izdavanja državnih garancija za kredite KAP-a, krivičnu prijavu protiv više tadašnjih Vladinih funkcionera podnela je i Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Oni su VDT-u tada prijavili Lukšića, predsednika Komisije za kontrolu državne pomoći Mitra Bajčetu, bivšeg ministra ekonomije Branka Vujovića, nekadašnjeg direktora Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja i tadašnjeg ministra finansija Radoja Žugića, bivšeg direktora Zavoda za zapošljavanje Zorana Jelića i službenika Fonda za razvoj Branislava Jankovića, i Đukanovića. U prijavi su tada naveli da se oni sumnjiče da su teškom zloupotrebom službenog položaja u produženom trajanju, doneli niz štetnih odluka koje su rezultirale izdavanjem državnih garancija za kredite KAP-a u ukupnom iznosu od 131,6 miliona evra.
(Telegraf.rs)