Više od 40 odsto građana Crne Gore smatra da je korona virus prevara, a evo šta misle u Srbiji
Među zemljama regiona, na primer, Crna Gora, Srbija i Severna Makedonija veruju da se Kina bolje snašla od Evropske unije
Četiri od 10 građana Crne Gore (43 odsto) smatra da je korona virus prevara, a 38 odsto veruje u teoriju zavere da su Sjedinjene Američke Države (SAD) namerno stvorile COVID-19.
To su rezultati istraživanja o percepciji koju je uradio ugledni “GlobSec”.
- Imajući to u vidu, 41 odsto stanovništva izrazilo je zainteresovanost da bude vakcinisano, prepoznajući (44 odsto) da bi vakcina mogla da spase njihove živote - navodi se u delu istraživanja o Crnoj Gori, prenose "Vijesti".
“GlobSec” ističe da je poverenje u državne institucije i njihova sposobnost da pruže istinite informacije snažno povezano sa spremnošću stanovništva da se vakciništu protiv koronavirusa.
Ovo istraživanje uključivalo je ne samo zemlje regiona, već i centralne i istočne Evrope.
Mada je samo 37 odsto ispitanika u proseku zainteresovano za vakcinu, ističe se da taj procenat raste do 53 među onima koji veruju svojim institucijama.
- Najveća razlika između dve grupe viđena je u Crnoj Gori, Rumuniji i Slovačkoj. Ovi podaci potvrđuju gledište da ukoliko državne institucije investiraju resurse u dobijanju poverenja građana i angažuju se u strateškoj komunikaciji, mogle bi da budu efikasnije u prevazilaženju pandemije - navodi se u dokumentu.
Kina se bolje snašla
U ovoj međunarodnoj nevladinoj organizaciji sa sedištem u Bratislavi pitali su ispitanike i ko je najbolje odgovorio na krizu izazvanu koronavirusom.
Među zemljama regiona, na primer, Crna Gora, Srbija i Severna Makedonija veruju da se Kina bolje snašla od Evropske unije. Među građanima Crne Gore je bilo 19 odsto onih koji su na strani EU, a 38 na strani Kine, u Srbiji je taj odnos 11 na prema 58 odsto.
Osim toga, 29 odsto Crnogoraca, 28 Severnomakedonaca i 19 odsto Srba smatra da je Rusija veoma dobro odgovorila na krizu.
Iz “GlobSeca” ističu da dok se u Srbiji ovaj sentiment može pripisati stavu da je Rusija istorijski partner i bratska zemlja, slučajevi Crne Gore i Sjeverne Makedonije “oslikavaju snažan uticaj” koji proruski mediji imaju u ove dvije države.
Teorija zavere
Crna Gora se našla prva na listi zemalja u kojima najveći broj stanovništva veruje u teorije zavere.
Čak 40 odsto stanovništva veruje u teorije zavere koje se tiču koronavirusa, dok je taj procenat u Srbiji 38, a u Severnoj Makedoniji 35 odsto. U Bugarskoj je 33, Slovačkoj 31, Češkoj 29, Rumuniji 26, Poljskoj 24, a Mađarskoj 21 odsto.
Dok 38 odsto ispitanika iz svih zemalja veruje da je zvaničan broj slučajeva koronavirusa niži nego što to tvrde državne institucije, taj broj je u Crnoj Gori veći - 40 odsto, ali je tek na trećem mestu.
Međutim, sa teorijom da je COVID-19 laž kako bi se manipulisalo stanovništvom (prosek zemalja 34 odsto), da su SAD namerno naparavile ovaj virus (26 odsto) i da je vakcina protiv ovog virusa sredstvo kako bi se postavili nano-čipovi i kontrolisao narod (24 odsto), Crna Gora je na prvom mestu sa 43, odnosno 38 i 37 odsto.
“GlobSec” poručuje da teorije zavere u vezi sa korona virusom i njenim širenjem među ranjivim populacijama predstavlja rastuću prepreku u borbi sa pandemijom, jer će frustrirano stanovništvo verovatno biti manje voljno da poštuje mere koje uvodi država i njene planove oporavka.
Kako odobrene vakcine postaju sve dostupnije, zemlje će morati da ulože značajne napore na polju strateškog komuniciranja kako bi ubijedile ljude da se vakcinišu, ali i upravljaju kako treba epidemiološkom situacijom.
Podsećanja radi, u Crnoj Gori je od posledica korona virusa preminulo 585 osoba.
(Telegraf.rs)