Ko kaže da je pecanje samo za muškarce? Zdenka je mama, domaćica i vrstan ribolovac koji pravi mamce

Zdenka je majka i domaćica, ali i strastveni ribolovac

Foto: Tanjug/Dušan Aničić

Zdenka Gavranović iz Ribnika jedna je od retkih žena koja pravi mamce za ribu - veštačke muve, a ujedno je i vrstan ribolovac.

Nekada i po 10 časova sedi za stegom i, neumorno, s ljubavlju, energijom i kreativnošću veze veštačke muve koje će možda njoj ili nekom drugom ribaru omogućiti užitak u hobiju na vodi.

Gavranovićeva kaže za Srnu da se izradom mamaca bavi desetak godina i da je zanat učila od vrhunskih vezača i ribara koji dolaze u Ribnik, u kojem se na istoimenoj reci često organizuju evropska i svetska takmičenja u ribolovu mušičarenjem (flaj-fišing).

- Prvo je moj muž počeo da pravi mamce, pa onda i ja, gledali smo kako to naši prijatelji stranci rade i učili smo od njih. Počeli smo da eksperimentišemo i pravimo za sebe. Sporo je išlo u početku i potrebno je mnogo vremena da se nauči - navodi Gavranovićeva i dodaje da se taj posao uvek uči.

Ona naglašava da je retkost da se žena bavi pravljenjem veštačkih muva, te da ne zna nijednu sa ovih prostora koja se posvetila ovom nesvakidašnjem i izazovnom zanatu.

Prema njenim rečima, postoje dve vrste muva, tonuća ili nimfa, koja je teža zbog volframa - odnosno glavice na vrhu, kao i površinska ili suva muva.

- Tačno se zna koja se muva koristi u određeno doba dana i određeno godišnje doba, a razlikuju se i po veličinama koje su predstavljene brojevima. Što je veći broj, manja je muva i obrnuto - priča Gavranovićeva.

Ona koristi isključivo prirodne materijale koje najčešće preko prijatelja nabavlja iz Srbije, Italije, Danske, Švedske i Švajcarske.

Prema njenim rečima, za izradu mamaca su potrebna pera raznih ptica, dabing ili krzno od zeca i lojna pera iz repa patke.

- Uglavnom koristim pera od fazana i pauna i farbam ih raznim bojama. Imamo i svoje zečeve, takozvane kastorekse, a oni su najbolji jer imaju meko krzno. Tu je i mašina - stega, bez koje se ne može raditi, te konci, žice i udice - ističe Gavranovićeva.

Pet minuta joj je potrebno da napravi jednu suvu muvu, a 10 do 15 minuta da napravi tonuću muvu ili nimfu.

Cena jedne muve, i suve i tonuće, jeste 2KM, a Gavranovićeva ističe da posla uvek ima i da se od njega može lepo živeti.

- Reka Ribnik je bogata kalifornijskom i potočnom pastrmkom i lipljenom. Ovde, zbog ribolova, dolaze stranci i oni kupuju, a radim i za inostrano tržište i po porudžbi šaljem poštom - navodi Gavranovićeva.

Ova vredna Ribničanka je i majka i domaćica, ali i strastveni ribolovac. O svojim uspesima u ribolovu ne želi mnogo da priča jer je očigledno da su joj presudni ljubav i užitak, a ne dužina ulovljene ribe.

- Prvo sam naučila da pravim mamce za ribu, pa tek onda da pecam. Teško je reći šta više volim, možda ribolov, jer sam u njemu potpuno opuštena. Sve to radim sa velikom ljubavlju i u toj priči sam pronašla sebe - kaže Zdenka Gavranović.

Video: Neverovatan lanac ishrane: Deca su otišla u ribolov, a ono što su uhvatili i pojeli je neočekivano

(Telegraf.rs)