Virus preti da se rasplamsa na Balkanu: Hrvatska uvela nove mere, ni Crna Gora više nije korona free
U Srbiji ponovo dnevni broj zaraženih prelazi 100, a ništa bolja situacija, sa rekordnim skokom obolelih, nije ni u Hrvatskoj, BiH, ali i drugim zemljama Balkana
U trenucima kada su svi mislili da se epidemija korona virusa polako smiruje, buknulo je nekoliko žarišta širom regiona, ali i cele Evrope. U Srbiji ponovo dnevni broj zaraženih prelazi 100, a ništa bolja situacija, sa rekordnim skokom obolelih, nije ni u Hrvatskoj, BiH, ali i drugim zemljama Balkana.
U Hrvatskoj su juče potvrđena 22 slučaja korona virusa, što je drastičan skok u odnosu na prethodne dane, a već od jutros beleže čak 50 novoobolelih. Ukupno je zabeleženo 2.388 zaraženih, a sve oči uprte su u Zadar na kom se tokom vikenda održavao Adria Tour, na kom je učestvovalo nekoliko zaraženih tenisera, među kojima i Novak Đoković.
U Zagrebu je trenutno aktivno 79 slučajeva korone, te je samo od jutros zabeleženo 28 novoobolelih. U samoizolaciji je čak 591 osoba.
Obavezne maske u gradskom prevozu
Od danas su ponovo u javnom prevozu u Hrvatskoj obavezne maske, a svi koji dolaze iz BiH, Srbije i Severne Makedonije u Hrvatsku moraju u samoizolaciju na 14 dana.
I u Beogradu je opet obavezno korišćenje zaštitnih maski u vozilima javnog prevoza.
Iako su mediji ove navode Sekretarijata za javni prevoz Grada Beograda objavili u utorak, kao i to da će ubuduće maske biti obavezne, većina putnika u autobusima GSP juče nije nosila zaštitu preko lica.
Takođe, kako smo se uverili, nije se poštovala fizička distanca od 1,5 metra, a putnici su sedali na ona mesta na kojima stoji nalepnica da je zabranjeno sedanje i to bez pitanja saputnika da li je u redu da na taj način prekrše dozvoljeno rastojanje.
I Slovenija beleži nove slučajeve
I u Sloveniji je zabeležen blag porast broja zaraženih. Juče je potvrđeno sedam slučajeva, te je broj zaraženih skočio na 1.541.
Posle nekoliko dana porasta broja obolelih i u Crnoj Gori, Slovenija je ovu zemlju skinula sa liste "korona bezbednih zemalja".
Da podsetimo, Crna Gora je poslednja zemlja u Evropi u koju je stigao korona virus. Pošto broj obolelih nije drastično rastao, a danima i nije bilo zaraženih, Crna Gora je proglasila kraj epidemije.
Međutim, u poslednjih nekoliko dana i ona beleži blagi skok, pa je tako samo juče potvrđeno 11 novih slučajeva, te je u toj zemlji aktivno obolelo još 65 ljudi.
Možda trenutno najkritičnija situacija je u Severnoj Makedoniji, gde su tokom jučerašnjeg dana potvrđena još 134 slučaja, a umrlo je osam osoba.
I u Bosni i Hercegovini dnevni bilans nimalo naivan. Pre dva dana u zemlji je bilo preko 90 novoobolelih, dok je juče potvrđeno 88 sluačajeva, a jedna osoba je urmla. Trenutno je aktivno preko 1.200 slučajeva.
Što se tiče ostalih zemalja u regionu, Bugarska je juče produžila vanredno stanje u zemlji do 15. jula. Razlog za to je još 128 obolelih od juče, a takođe je zabeležen i jedan smrtni slučaj. U Rumuniji se situacija i dalje ne smiruje, pa je samo juče potvrđeno preko 300 slučajeva, a umrlo je 16 osoba.
U Mađarskoj zasad sve donekle pod kontrolom jer je broj novoobolelih jednocifren. Slično je i sa Grčkom, gde je juče potvrđeno osam slučajeva.
U Albaniji je juče zabeleženo još 67 slučajeva korona virusa, a dve osobe su umrle.
(N. Z.)