Mariborske vlasti na 55 strana objasnile zašto su zabranile nastup Marka Perkovića Tompsona
Koncert je trebalo da se održi još pre tri godine
Mariborska opštinska uprava ovih dana je i po drugi put donela odluku o zabrani koncerta Marka Perkovića Tompsona, koji se u Mariboru trebalo da se održi još pre tri godine, ali je na preporuku policije zabranjen.
Nakon što je koncert prvi put zabranjen, organizator Milan Trol žalio se slovenačkom Upravnom sudu, koji je prošle godine žalbu prihvatio i predmet poslao na ponovno odlučivanje. A onda je mariborska opštinska uprava u ponovljenom postupku donela istu odluku, koju je ovaj put i iscrpno obrazložila.
Opštinska uprava, kako javljaju slovenački mediji, na 55 stranica odluke navodi opsežna objašnjenja policije i Europola, nudeći i svoj pogled na isotoriju ustaštva u Drugom svetskom ratu. Uprava je u ponovljenom postupku pozvala policiju da dopuni predlog za zabranu koncerta s dokazima da Tompson veliča ustaštvo, kao i odlukama Kanade, Holandije, Švajcarske i Austrije, za koje policija navodi da su ranije zabranile Tompsonove nastupe, prenosi Večernji list.
Policija je u odgovoru priložila snimke Tompsonovih nastupa i dokumentaciju o incidentima i uzvikivanju ustaškog pozdrava na nastupima, odgovore drugih evropskih država, kao i odluke hrvatskih sudova u sličnim primerima, stav Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Joea Šimunića. Opštinska uprava je od Muzeja narodnog oslobođenja u Mariboru zatražila podatke o ustaškom pokretu i logoru Jasenovac, o kojem je pevao kontroverzni pevač, a muzej je dostavio podatke o slovenačkim žrtvama tog logora.
Policija u svom odgovoru zaključuje da bi Tompsonov koncert u Mariboru nesumnjivo ugrozio ljudska prava etničkih zajednica - Srba, Roma i Jevreja - koje su u relativno velikom broju prisutne u Mariboru.
Organizator Trol u odgovoru na navode policije tvrdi kako policija samo dokazuje da je ustaštvo zločin, što niko ne dovodi u pitanje, smatrajući da policija "nije dokazala ono što bi trebala dokazati". Naglašavajući kako nije dopušteno zabranjivati događaje zbog prekršaja ili navodnih prekršaja neke osobe u prošlosti.
Trol podvlači da njegov cilj nije bio "organizovanje kršenja zakona". Međutim, opštinska uprava u svojoj odluci navodi kako je pravo na javno okupljanje i slobodno izražavanje u Sloveniji visoko zaštićena kategorija, ali i da to pravo nije neograničeno i ne može biti neograničeno kada je napadnuta ili ugrožena temeljna vrednota - ljudsko dostojanstvo. Istorija Tompsonovih nastupa svedoči da nijedna bezbednostna mera ne može da spreči spontane proustaške ispade samog izvođača ili publike, a već time je ugroženo ljudsko dostojanstvo, stoji u odluci.
Mariborska opštinska uprava naglašava da sporni pozdrav "Za dom spremni", sadržaj Tompsonovih pjsama i prateća ikonografija, iako je reč o autorskim pesmama, simbolišu mržnju prema ljudima drugog verskog i etničkog porekla i veličaju ustaštvo, što je u suprotnosti sa 63. Članom slovenačkog Ustava, prema kojem je svako podsticanje na nacionalnu, rasnu, versku ili drugu nejednakost, mržnju i netrpeljivost protivustavno.
- Zabrana koncerta je razborita, smislena i primerena mera - zaključuju mariborske opštinske vlasti.
(Telegraf.rs)