Lekari u BiH masovno na bolovanju zbog korona virusa: Sumnja se da lažu da se ne bi zarazili

Direktorka Kliničkog centra u Sarajevu Sebija Izetbegović upozorava da se radi o vrlo ozbiljnom problemu koji preti pogibeljnom urušavanju zdravstvenoga sistema

Foto> Tanjug/AP

Čak 700 lekara i drugih medicinskih radnika u Bosni i Hercegovini nalaze se na bolovanju na vrhuncu epidemije korona virusa, od kojeg je do ponedeljka u toj zemlji obolelo više od 1.000 i umrlo 39 ljudi, izveštava hrvatska agencija Hina.

Koronavirusom je dosad inficirano 1.018 ljudi, sa žarištima u Banjaluci (257), Čitluku (81), Mostaru (55) i Širokom Brijegu (48).

U Sarajevu je infekcija potvrđena kod 35 ljudi.

Ipak, zabrinjava podatak da je u Sarajevu u jeku epidemije na bolovanju čak 700 lekara i drugog medicinskog osoblja.

Sumnja se da su brojni među njima na taj način želeli da izbegnu rizik od zaraze na radnom mestu.

Direktorka Kliničkog centra u Sarajevu Sebija Izetbegović upozorava da se radi o vrlo ozbiljnom problemu koji preti pogibeljnom urušavanju zdravstvenoga sistema.

- Oduvek imamo problem s lažnim bolovanjima i tvrdim da i u ovim teškim trenucima dve trećine medicinskih radnika neopravdano izostaje s posla - rekla je Izetbegović listu "Dnevni avaz".

"Srećem svoje zaposlene kako šetaju po gradu, a neki od njih su sami sebi pisali bolovanje. Pratimo tu anomaliju, koja se na vrhuncu teške i neizvesne borbe protiv opakog zla kosi sa Hipokratovom zakletvom i došli smo do pouzdanog saznanja da se uglavnom radi o istim osobama", dodala je.

Direktor Doma zdravlja Muhamed Ahmić najavljuje sankcije za neopravdana bolovanja.

- Naložio sam lekarima da se pooštre kriterijumi za odobravanje bolovanja i nekritičko otvaranje biće kažnjeno - istakao je Ahmić.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

Video: Bolovanje i plata zbog korone u Srbiji: Danas vlada donosi pravilnik

(Telegraf.rs/Tanjug)