Hrvatski ministar citirao Stepinca, a onda rekao da treba biti zahvalan ljudima kao što je on

Grlić Radman je rekao da je govor Stepinca "impresivno svedočanstvo vere iz najmračnijih dana 20. veka i da zato treba biti zahvalan na ljudima poput Stepinca

Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman citirao je Alojzija Stepinca, kardinala hrvatske katoličke crkve u vreme nacističke Nezavisne Države Hrvatske, i istakao da treba biti zahvalan na ljudima kao što je Stepinac.

Grlić Radman je to rekao na obeležavanju 50.godišnjice hrvatske katoličke misije u nemačkom gradu Koblencu, a citirao je govor Stepinca u zagrebačkoj katedrali u oktobru 1942. godine, prenosi Hina.

- Svaki narod i svaka rasa imaju pravo na život dostojan čoveka i na postupak dostojan čoveka. Svi oni bez razlike, bili pripadnici ciganske rase ili koje druge, bili crnci ili uglađeni Evropejci, bili omraženi Jevreji ili ponosni arijci imaju jednako pravo da govore: Oče naš koji jesi na nebesima! A ako je Bog svima podelio to pravo, koja ljudska vlast može da ga negira? - ponovio je hrvatski ministar Stepinčeve reči.

Grlić Radman je rekao da je govor Stepinca "impresivno svedočanstvo vere iz najmračnijih dana 20. veka i da zato treba biti zahvalan na ljudima poput Stepinca.

U saopštenju Ministarstva se navodi da je u subotu u Koblencu otkrivena bista Stepinca na trgu ispred crkve svetog Franje u tom gradu.

Proces kanonizacije Stepinca čeka svoj epilog tri godine nakon završetka rada Mešovite komisije Hrvatske biskupske konferencije i Srpske pravoslavne crkve, čiji predstavnici su se nakon niza susreta jedino složili da se o Stepinčevoj istorijskoj ulozi ne slažu.

Mešovita komisija SPC istakla je učešće Stepinca u stvaranju fašističke NDH, o tome da je bio obavešten o sistematskom progonu, masovnim ubistvima i pokatoličenju Srba.

Mešovita komisija je 2016. i 2017. održala šest sesija i analizirala sve delove Stepinčeve sporne biografije, a Srbija je tokom tih sesija iznela raspoložive dokaze o hrvatskom kardinalu, navela je Hina.

(Telegraf.rs/Tanjug)