Kako je o manastiru Ostrog pisao Glas Crnogorca 1886: Dolaze i oni koji su se prestali zvati Srbima

- Brojni Srbi koji su odrasli u muslimanskoj veri, više imaju vere u Svetog Vasilija, nego u Meku i Medinu - navodi se u listu

Manastir Ostrog / Foto: Mateja Beljan

- Otkako su moći Svetog Vasilija u manastiru Ostrog, navijek je tamo dolazio narod svake godine na Trojičindan, a bilo ga je od svijeh krajeva gdje žive Srbi, bilo ga je ne samo pravoslavne vjere, no i samih Muhamedovaca, koji su se davno prestali zvati Srbima, no se, navijek osjećaju da su Srbi - pisao je davne 1886. godine "Glas Crnogorca".

U uvodu teksta cetinjski list ističe kako im je sa ćivota Svetog Vasilija, iz Ostroga, stigao lep dopis o Trojičindanskoj svečanosti koji, kako se dodaje u tekstu, govori kako su najbolja svedočanstva ovdašnjih muhamedanaca o njihovom osećaju pripadnosti srpskom narodu - upravo masovni dolasci da se poklone moštima našeg Svetitelja.

- No se, navijek osjećaju da su Srbi, čemu je najbolja svjedočba bila vazdašnje polazištvo muhamedovskijeh Srba Svetom Vasiliju Ostroškom - objašnjava "Glas Crnogorca".

List naglašava kako brojni Srbi koji su odrasli u muslimanskoj veri, više imaju vere u Svetog Vasilija, nego u Meku i Medinu.

- Svake godine bi se tu našao po koji poklonik iz Bosne, Hercegovine, stare Srbije ili Maćedonijje, koji je odrastao u koranu, pa je ipak imao više vjere u Sv. Vasilija, no u Meku i Medinu - zaključuje se u tekstu koji je objavljen na Cetinju 1886. godine.

Video: Zbog Svetog Vasilija Ostroškog ruski novinari došli u drevni manastir

(Telegraf.rs/Ins4s.rs)