Katastrofalno nevreme u Hrvatskoj: Istra pliva pod vodom, talasi na jugu do 7 metara

Dve ovale grada Umaga sinoć su potpuno poplavljene, nestalo je struje, pod morem su marine i svi dokovi s plovilima

Printscreen/Facebook/Glas Istre

Nevreme koje je juče u prepodnevnim satima započelo na jugu Hrvatske, u večernjim satima je stiglo do Istre. Snažni talasi vetra, potpomognuti visokom pline doneli su ogromnu štetu od Umaga do Dubrovnika. Vetar koji je satima pravio haos u Dalmaciji ostaće zabeležen u istoriji.

Meteorolozi najavljuju za danas takođe opasno vreme, crveni meteoalarm je upaljen za područje Dalmacije, a bura će biti jačine do 7, što znači da će doneti talase do 7 metara, piše Glas Istre.

Dve ovale grada Umaga sinoć su potpuno poplavljene, nestalo je struje, pod morem su marine i svi dokovi s plovilima.

Hrvatski deo Jadrana pogodila je u utorak jedna od najjačih oluja ove godine, a jugo koji je duvao u Splitu najjači je u ovom veku, od jutros je vetar u slabljenju, ali se očekuju obilne padavine, preneli su hrvatski mediji. Poplavljeni su podrumi Dioklecijanove palate.

Portal Index piše da je posebno u Dalmaciji jak jugo nosio sve pred sobom, čupao stabla i bacao ih po automobilima i putevima.

Mnogi putevi su blokirani, a materijalna šteta je velika.

Predeo Istre jugo sa veoma jakim, orkanskim udarima pogodio je sinoć.

Od jutros jugo je u slabljenju i menja pravac u jugozapadni i zapadni vetar.

Prema pisanju Indexa, udari vetra koji su juče na dubrovačkom području prelazili 140 km/h, a u Splitu je na zvaničnoj DHMZ stanici na Marjanu zabeležen orkanski udar od 134,28 km/h.

Treća je to, kažu, najveća brzina juga u Splitu zvanično zabeležena u poslednjih 60 godina.

Jači udar juga zabeležen je 24. novembra 1987. godine, kada je duvao 138,60 km/h i 1. februara 1986., kada je izmereno 149,04 km/h.

More je poplavilo kompletne niže delove obale, a u nekim delovima Kaštela more je dopiralo do kućnih pragova. Koliko je situacija bila alarmantna, pokazuje i to što su iz Grada Kaštela delili građanima džakove s peskom.

Poplavljeni su bili i obalni delovi brojnih gradova na obali i ostrvima, od Dubrovnika, preko Omiša, Splita, Trogira i Šibenika, pa sve do Istre i ostrva.

Poplavljene su plaže, rive, kuće i poslovni prostori, talasi su razbijali brodove o obalu, a neke su i potopljeni.

Prava šteta biće poznata tek nakon što nevreme prođe.

Pala je i obilna kiša. Za područje Dalmacije i dalje je na snazi crveni meteoalarm.

Video: Venecija tone iz časa u čas

(Telegraf.rs/Glas Istre/Index.hr/Tanjug)